Advert
Kerkük Valisi
Emre KARTAL

Kerkük Valisi

Türk Ocakları Genel Merkezi’nin düzenlediği “Turan İçin Kurban Vakti” kampanyası kapsamında verilen vekaletlerin teslimi ve kesimlerin denetimi için Türk Ocakları Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Bülent Aksoy ile birlikte Irak’taydık. Bayramı Türkmeneli’nde geçirdik.

Bölgede geçirdiğimiz günlerde yaptığım gözlemler ve aldığım bilgiler kapsamında birkaç yazı yazmayı düşündüm. Şunu da söylemem gerek, yazdıklarım gördüklerimin ve öğrendiklerimin bir kısmı olacak.

İlk yazımı Kerkük valisini konu ederek yazmak istedim. Necmeddin Kerim. Talabani’nin Kürdistan Yurtseverler Birliği partisine mensup…

Bölgedeki Türkmenlerin ilk tespiti şu: Kerkük’ün gördüğü valiler arasında en zalimi, en hırsızı ve kötüsü. Daha önceki Kürt valilere rahmet okutacak kadar kötü icraatları var.

Vali, Kerkük’te her türlü devlet idaresi, güvenlik, eğitim ve belediyecilik işlerinin doğrudan ya da fiilen bağlı olduğu kişi. Yani Kerkük’ü bu vali yönetiyor.

Erbil kendisini gelişmekte olan ve yaşanabilir bir şehir olarak gösterirken, Erbil’den Kerkük’e doğru giderken bu durum tam tersine dönmeye başlıyor.  

Kerkük’e yaklaşırken ilk icraatlarını görüyoruz valinin. Dış mahallelerde yüzlerce iskansız, tapusuz ve yasadışı şekilde yapılmış binalar var. Tamamına yerli olmayan Kürtler iskan ettirilmiş. Amaç nüfusun dengesini bozmak. Tabi 2003’ten bu yana şehirde bunu sağlamak için pek çok şey yapılmış. Bahsettiğim bunlardan sadece biri.

Kerkük’ün girişinde ise bizi metrelerce yükseklikte bir ucube karşılıyor. Ucube dediğim bir peşmerge heykeli. 25 metre boyunca ve birkaç milyon lira harcandığı ifade edilen bir heykel. Heykel elinde ise bölgesel Kürt yönetiminin bayrağını taşıyor. Şehre girerken size “Burası Kürtlerindir” mesajı veriliyor… Valinin talimatıyla Kerkük’ün kaynakları kullanılarak yapılmış.

Şehre girdikten sonra dikkat çeken bir şey ise benzinliklerin çokluğu. 1 yıl içerisinde birkaç yüz yeni benzinlik açılmış. Hepsi de Kerkük valisinin kendisinin ya da etrafındaki insanların sahipliğinde. Bunlar da Kerkük’ün kaynaklarıyla yapılmış.

Kerkük’te en çok dikkat çeken şey ise bölgesel yönetimin bayrağının çokluğu… Erbil’de görmediğiniz kadar görüyorsunuz. Boş bulunan her direkte her alanda asılmış. Kerkük kalesine bu bayrak çekilmiş. Türkmen yurdu Kerkük’te “burası sizin değil” mesajı veriliyor.

Şehir gelişmemiş bir durumda. Bunu tabi ki sadece mevcut valiye bağlamak doğru değil. Kerkük zaten her daim unutulmuş bir şehir. Kürt mahalleleri dışında… Kürt mahallelerinde daha canlı bir şehir hayatı var. Yollar ve alt yapı daha düzgün. Bakımlı bir görüntü veriyor.

Kürtlerin yoğun yaşadığı Kerkük mahallelerinin birinin girişinde ise aşağıdaki fotoğrafı çektim. Bölgesel yönetimin bayrağının yanında PKK paçavrası ve terörist başının resmi…

Özellikle Talabani’nin etkin olduğu Kerkük’te PKK yuvalanmış durumda. Yemek yediğimiz bir lokantada birkaç masa yanımızda silahlarıyla 5-6 PKK’lı teröristle karşılaştık. Çok rahat görünüyorlardı.

Kerkük’ün özellikle çevre mahalleleri ve Türkmenlerin yoğun olduğu bölgelerinde kanalizasyon yapılmamış. Lağımlar dışarıdan akıyor. Hastalık kapmamak işten bile değil. Hele ki, Türkmen Musalla mahallesine girdiğimizde, belediyeciliğin buraya uğramadığını görüyoruz. Kürt mahallesindeki düzen burada çöp dağlarına kendini bırakmış.

 

Kerkük valisi sayesinde devlet yönetimi rezil olmuş durumda. Devlet dairelerinde işlerini herhangi bir Peşmerge ya da Kürt memurlar yardımı olmadan halletmeniz için hatrı sayılır bir güce sahip olmanız gerekiyor.

Şehirde güvenliği genel olarak Peşmerge sağlıyor. Zaten en büyük tehdit Peşmerge olduğu için bu sorun ortadan kalkmış görünüyor. Ancak suikastler ve gerginlik sürekli devam ediyor.

Saddam döneminde şehit edilen büyük Türk milliyetçisi Nejdet Koçak’ın kabirin ziyaret ediyoruz. Mezar taşının ve etrafının defalarca kırıldığını ve yeniden yapıldığı öğreniyoruz. Ölüye bile saygısı yok “müesses nizam”ın… Ek olarak mezarlıklar da çok bakımsız Kerkük’te. Giriş kısımları çöplüğe dönmüş adeta.

Sayın Kerkük valisi şehirdeki bütün bu eksikliklerin, haksızlıkların yanında ne yapıyor dersiniz? Aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz:

 

(Siyahlı Kerkük Valisi)

Vali PKK’lılarla çok “sıkı fıkı”. PKK’lı teröristlerle her an işbirliği içinde.

Türkiye’ye döndükten sonra basına da düşen haberlerle valinin bizzat refakatinde şehre 200 PKK’lının girdiği ve yüklü miktarda silahın sokulduğunu öğrendim.

Kısacası, vali Kerkük’te Türkmen varlığı yok etmek, bezdirmek ve yıldırmak için icraat yapıyor. Validen Araplar da rahatsız.

Türkmen kardeşlerimiz ise bütün bu zulme ve haksızlıklar rağmen dimdik duruyor. Tek istekleri ise Türkiye’nin Barzani’ye verdiği kıymeti Türkmenlere de vermesi…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocaklarından Kerkük'te 500 Şehit Ailesine Gıda Yardımı
Türk Ocaklarından Kerkük'te 500 Şehit Ailesine Gıda Yardımı