Advert

Bolu'da Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı

Kazakistan'da yapıldıktan sonra parçalar halinde Bolu'ya getirilen dev Köroğlu heykelinin montajı yapılıyor.

Bolu'da Dev Köroğlu Heykelinin Montajına Başlandı

2016 yılında Bolu Belediyesinin Alpagut Mahallesi'nde yapımına başladığı ve 75 bin metrekare alanda inşası devam eden Uluslararası Köroğlu Parkı'nda çalışmalar devam ediyor. 

Parkın en önemli parçası olan ve Kazakistan'da yapıldıktan sonra üç parça halinde Bolu'ya getirilen dev Köroğlu heykeli, 500 tonluk vinç yardımıyla birleştiriliyor.

70 metre yükseklikte olacak

Montaj işleminin tamamlanmasından sonra, tonlarca ağırlıktaki heykel, kaide ile yaklaşık 70 metre yüksekliğe ulaşacak.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, parkın Türk dünyası ile Bolu'nun kucaklaşmasını sağlayacağını belirtti. Ata sporlarının da burada yapılacağını, ata binilebileceğini, cirit ve güreş yapılabilecek alanları planladıklarını anlattı. 

Yılmaz, Köroğlu heykelini düzenlenen uluslararası yarışma sonucunda Kazakistanlı bir heykeltıraşın yaptığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Heykel yapıldıktan sonra Kazakistan'dan Bolu'ya getirildi. Alanda montaj işlemleri yapılıyor. Kaidesi de bitmiş durumda. Hafta sonuna kadar heykelin kaideye yerleştirilmesi için çalışmalar devam edecek. Anadolu Otoyolu'ndan ve D-100 kara yolundan geçen herkes, bu heykeli görebilecek. Heykeli gördükten sonra bir Köroğlu diyarına gelindiğini, Köroğlu diyarının yiğit insanlarının burada yaşadığını hissettirmek için bu heykeli yukarıya koyacağız."

 

trtavaz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı