Advert

Kuzey Kore: ABD'nin BMGK'ya Çağrısı Cepheleştirme Oluşturuyor

Kuzey Kore, Trump yönetimi ve bazı ülkelerin, Pyongyang'ın insan hakları sicilinin ele alınması için BM Güvenlik Konseyine yaptığı oturum çağrısını eleştirdi.

Kuzey Kore: ABD'nin BMGK'ya Çağrısı Cepheleştirme Oluşturuyor

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki Büyükelçisi Kim Song, Associated Press'e yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin ve diğer ülkelerin toplantı çağrısıyla olası tüm "kötü ve sinsi" yöntemleri kullanmaya çalıştığını belirtti.

Kim, şunları söyledi:

"ABD'nin ve bazı ülkelerin Kuzey Kore'nin insan hakları sicilinin tartışılması için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) yaptığı oturum çağrısı, barış sürecine destek yerine cepheleştirme oluşturuyor."

Açıklamada, geçen yıla kadar Kuzey Kore'de silahlı çatışma ve nükleer savaş olasılığının dünyanın diğer bölgelerinden daha yüksek olduğu ancak Kuzey Kore'nin barışsever çabaları sayesinde Kore Yarımadası'nda barış ve istikrar atmosferinin oluştuğu vurgulandı.

Kim'in, ABD dışında tüm konsey üyelerine 4 yıldır Kuzey Kore'nin insan hakları sicilinin tartışıldığı oturumların devam etmemesi yönünde oy kullanmaları için yazı gönderdiği kaydedildi. 

TRT HABER

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı