Advert

Hazar Denizi’ne Kıyıdaş Ülke Temsilcileri Türkmenistan’da

“Hazar Denizi'ndeki biyolojik kaynakların yasadışı olarak çıkarılmasıyla (Yasak avlanma) mücadelede işbirliği” konulu Protokol taslağını tartışmak üzere Hazar devletlerinin yetkili temsilcileri 23-25 Ekim tarihleri arasında başkent Aşkabat’da bir araya geldi.

Hazar Denizi’ne Kıyıdaş Ülke Temsilcileri Türkmenistan’da

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde er alan habere göre toplantıya Rusya Federasyonu, Azerbaycan Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti ve Türkmenistan'dan delegasyonlar katılıyor.

Protokolun  münferit maddeleriyle ilgili görüş alışverişi yapılan üç günlük çalışma sırasında temsilciler, toplantıda yapılan teklifleri ve yorumları dikkate alarak hemfikir olunan maddeler üzerinde çalışmaya devam etmeyi kabul etti.

Şubat 2017'de yapılan önceki toplantıda, Hazar Denizi  doğal kaynaklarının korunması ve arttırılmasına yönelik bir dizi  tedbirin alınmasına karar verilmişti.

Bu yıl 3.sü yapılan toplantıda bu kapsamda,  biyolojik kaynakların ve deniz çevresinin sistematik olarak izlenmesi uygulamasına geçilmesi, öncelikle kabul edildi.

 

trtavaz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'da
Kazakistan'da "Kutsal Türkistan ve Türk Dünyasının Manevi Yenilenmesi" Uluslararası Konferansı
TürkAkım’da İlk Hat Tamamlandı
TürkAkım’da İlk Hat Tamamlandı