Advert

Türkiye'den Yunanistan'a Tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Ege’ye yönelik, ikili mutabakatın olmadığı adımlara müsamaha göstermemiz mümkün değildir" dedi.

Türkiye'den Yunanistan'a Tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan'ın karasularını 6 milden 12 mile çıkarma kararına dair Bakanlığa yöneltilen bir soruya yazılı cevap verdi.

 

Eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias ile Başbakan ve yeni Dışişleri Bakanı Aleksis Çipras’ın Yunan karasularının kademeli olarak genişletilmesine yönelik planlar hakkındaki açıklamalarını ve ilgili haberleri takip ettiklerini belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"İki ülkenin karşılıklı kıyılarının bulunduğu Ege’ye yönelik, ikili mutabakatın olmadığı adımlara müsamaha göstermemiz mümkün değildir. Yüce Meclisimizin 8 Haziran 1995 tarihli bildirisi bu bağlamda gerekli siyasi ikazı havi olup, geçerliliğini bugün de korumaktadır. Konuya ilişkin görüş ve uyarılarımız, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisine de iletilmiştir."

Yunanistan'ın istifa eden Dışişleri Bakanı Kocias koltuğunu Çipras'a devrederken, ülkesinin karasularının Mora ve Girit arasındaki Antikithira Adası ve daha sonrasında diğer 2 bölgeden başlayarak 6 milden 12 mile çıkarılma kararı alındığını söylemişti. 

TRT HABER

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Diasporamız Göz Ardı Edilemez Bir Toplama Ulaşacak"
Kırgızistan'da Tarihi ve Ecdadı Anma Günü
Kırgızistan'da Tarihi ve Ecdadı Anma Günü