Advert

Fars Irkçılığı Yine Ders Kitaplarına Yansıdı

İran’da Pehlevi rejimi sırasında başlayan ırkçı politika pek çok biçimde devam etmektedir.

Fars Irkçılığı Yine Ders Kitaplarına Yansıdı

“İran yeni Fars ya da Fars yeni İran” fikrini destekleyen rejim her anlamda, ders kitaplarında da aynı fikri dikte etmektedir.

İran’daki herkesin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, ülke halkının da dahil olduğu ülke nüfusunun çoğunluğunu oluşturan Türklerin tarihini ve kimliğini inkar etmede özel bir rol oynadığı açıktır.

Rapora göre, 6. sınıf “Düşünce ve Araştırma” dersinin ilk bölümünde bir İran haritası yayınlandı. “Benim Toprağımın Görmeli Yerleri” başlığı altında yayınlanan harita, Perslerin yaşadığı Isfahan, Şiraz, Kirman, Meşhed, Arak, Tahran ve Rasht’ın manzaralarını ve kültürünü yansıtıyor. Ancak, Azerbaycan, Al-Dugaz, Belucistan ve diğerleri dahil olmak üzere Farsların yaşamadığı bölgelerle alakalı herhangi bir açıklama ya da yazı bulunmamaktadır.

Ekonomik açıdan bakıldığında, İran bölgeleri turist çekmek ve daha zengin olmak için teşvik ediliyor. Ama mesele bununla sınırlı değil. Milli Eğitim Bakanlığı’nın temel amacı, İranlı olmayan öğrencilerin benlik saygısına zarar vermek, onları vatanları ve kimlikleri ile istikrarsızlaştırmak, İran’ın sadece Pers olduğu fikrini aşılamaktır.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Diasporamız Göz Ardı Edilemez Bir Toplama Ulaşacak"
Kırgızistan'da Tarihi ve Ecdadı Anma Günü
Kırgızistan'da Tarihi ve Ecdadı Anma Günü