Advert

Türkistan’da Uluslararası Yatırım ve Turizm Forumu Başladı

Kazakistan’ın Türkistan Eyaleti’nde ‘Eski Türkistan – Yeni Fırsatlar’ konulu forum düzenlendi.

Türkistan’da Uluslararası Yatırım ve Turizm Forumu Başladı

Foruma Türkiye, Rusya, Güney Kore, Çin, Singapur, İran, Malezya, Pakistan ve Özbekistan’dan 250’den fazla delege katıldı. Türkistan Eyaleti Valisi Canseyit Tuimebayev bölgenin kalkınma ve yatırım imkanları hakkında bilgi verdi.

Geçen yıl bölgeye 482 milyar tenge  tutarında yatırımın  çekildiğine dikkat çeken Tuimebayev,  bu rakamın ulusal indeks verilerine göre ilk sırada yer aldığını ifade etti.İmalat sektörüne yapılan yatırımın 2.5 kat artarak 129 milyar tengeye ulaştığına dikkat çeken Vali, TÜRKİSTAN adı altında kuruluan özel ekonomik bölgede yatırımcılara özel muafiyetlerin hazırlandığını kaydetti.  Bölgeye yatırım yapacak işadamlarına arsa tahsisi ve 25 yıl vergi muafiyeti gibi kolaylıkların hazırlandığını hatırlatan Tuimebayev, yabancı yatırımcıların iş yapmaları için gerekli kolaylıkların sağlanacağı vaadini verdi.

Forumda Yatırım ve Kalkınma Bakanı Cenis Kasımbek, Kazakistan Cumhuriyetinin Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhammedy oğlu, Türk Keneşi Genel Sekreteri Bagdat Amreev, Avrasya Ekonomik İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Vladimir Piskurev, «RIXOS HOTELS» Başkanı Fetah Taminci, Avrasya Turizm Derneği Başkanı Rıstı Karabayeva, Golden Camel Şirketin kurucusu Yang Ci, «DALHolding» Şirketin Başkanı Demircan Köse ve  “Atameken” Ulusal Girişimciler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abılay Mırzakhmetov birer konuşma yapacak.

Ayrıca forum çerçevesinde B2B format toplantıları yapılması öngörülüyor ve  Türkistan Eyaleti Valiliği ile yabancı şirketler arasında turizm, inşaat ve ulaşım alanlarında önemli anlaşmalar ve muhtıralar imzalanması planlanıyor

KAZAKİSTAN.KZ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
"TÜRKSOY, Türk Kültürünün Benimsenmesi Adına Gayretle Çalışıyor"