Advert

Aşgabat’da “Hezreti Ömer” Camii İbadete Açıldı

Yeni camide bugün ilk Cuma namazı kılındı.

Aşgabat’da “Hezreti Ömer” Camii İbadete Açıldı

Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 27. yıldönümü münasibeti ile Başkent Aşgabat’da inşaatı tamamlanan dört minareli “Hezreti Ömer Cami” törenle ibadete açıldı.

Caminin açılışını Türkmenistan Müftüsü (Diyanet İşleri Başkanı) yaptı . Açılışta vilayetlerin imamları, Aşgabat’ın yanısıra ülkenin onursal yaşlıları, aksakallılar, ile davetliler ve Türkmen sakinler hazır buulundu.

Daha sonra Türkmenistan Müftüsü, Aşkabat İmamı'na, Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un Suudi Arabistan Krallığı'nı resmi ziyareti sırasında Kabe’de kendisine hediye edilen özel bir cam kapsül içindeki kabe örtüsünden bir parça ve Kur’an-ı Kerim’in bir nüshasını Verdi.

Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un kararnamesine istinaden devlet imkanları ve halkın katkısı ile inşa edilen "Hezreti Ömer Camii” özgün mimari özellikler taşıyor.

Dört minareli ve beş kubbeli olan cami, sadaka-yemek binası, merasim alanı, otopark ve avludan oluşan 13.000 metrekarelik Alana kuruldu.

İç ve dış cephelerinde beyaz granit mermer kullanılan caminin iç dekorasyonunda Kur’an ayetlerinden kabartmalar dikkat çekiyor. Aynı anda 3000 kişinin ibadet edebeileceği caminin üs katı, kadınların namaz kılması için ayrılmış bulunuyor.

TRT AVAZ

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
"TÜRKSOY, Türk Kültürünün Benimsenmesi Adına Gayretle Çalışıyor"