Advert

Türkmenistan’da 735 Kişiye Vatandaşlık, 1722 Mahkuma Af

Türkmenistan’ın bağımsızlığının 27. yıldönümü vesilesiyle Devlet Başkanı tarafından imzalanan iki kararname ile 735 kişiye vatandaşlık verildi, 1722 mahkum af edildi.

Türkmenistan’da 735 Kişiye Vatandaşlık, 1722 Mahkuma Af

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından imzalanan iki ayrı Kararname ile 27Eylül günü kutlanacak olan bağımsızlığın 27. Yılı onuruna, farklı ülkelerden olan ancak uzun bir süredir daimi olarak Türkmenistan’da yaşayan 735 kişiye vatandaşlık verildi ve 1722 mahkum da af edildi.

Türkmenistan resmi haber kaynaklarına göre, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un bu kararları, Türkmenistan'ın bağımsızlığının 27. yıldönümü vesilesiyle dün yapılan genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısında, İnsanperverlik prensipleri ve uluslararası yükümlülüklerin uygulanması çerçevesinde verildi.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı, genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısında, af kararının, Türkmen halkının birliğini ve ailelerin dayanışmasını güçlendirmek,Türkmen Halkının dinî ve manevi değerlerine saygı göstermek amacıyla hayırseverlik, nezaket ve adalet adına, halkın refahı ve vatandaşlarının yaşam standardının iyileştirilmesine yönelik olarak verildiği vurguladı.

Diğer taraftan Türkmenistan Cumhurbaşkanı, İlgili üst düzey yetkililere, milli pasaportların resmi törenle sahiplerine verilmesi ve vatandaşlığa kabul edilenlere gerekli yardımlarda bulunulması direktifini verdi.

Türkmenistan'da kurban bayramı, kadir gecesi, bağımsızlık bayramı gibi ülkenin resmi, ulusal ve dini törenleri ve milli bayramlar vesilesi ile bazı mahkumların devlet başkanı tarafından af edilmesi geleneği bulunuyor.

TRT AVAZ

türkmenistan bağımsızlık yıldönümü türk dünyası
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı