Advert

İran Hazar Denizi’nin Türk Adını Değiştirmek İstiyor

İran Haritalama Kurumu Başkanı Masud Şafi, Hazar’ın Türk isminin adını değiştirmek için bir plan üzerinde çalıştığını söyledi.

İran Hazar Denizi’nin Türk Adını Değiştirmek İstiyor

16 Eylül’de yaptığı açıklamada, Hazar yerine Kaspiyan (Hazar’ın Pers dili) isminin iç haritalarda kullanılacağını  “İsna” haber ajansına söyledi.

“Şu anda, bu denizi iç haritalarda” Kaspiyan “ve uluslararası düzeyde” Kaspiyan “olarak görüyoruz. “Kaspiyan” kelimesini İran dilinden ve iç haritalardan da kullanabiliriz “dedi.

Masud Şafi şöyle bir açıklamada bulundu: “Geçen sene Körfez’den yeni haritalar sunarak, yarım yüz yıl sonra İran haritalarında İngilizce haritalarını değiştirebildik. Doğal olarak, bu önemli olayda, “Fars Körfezi” kelimesi de yayınlandı. Şimdi bu harita yurt dışında kullanılıyor. Bu yıl İran haritalarının Hazar Denizi çevresindeki Rus haritalarında kullanılmayacağını umuyorum. Haritalarımız iki yerde onaylanmıştır ve diğer beş istasyon için Uluslararası Hidrografik Organizasyon (IHO) onayını dört gözle bekliyoruz. Bundan sonra, çok önemli bir plan uygulayacağız.”

Tarih boyunca Türk kavimleri Hazar Denizi’nde yaşamış ve birçok güçlü devlet kurulmuştur. Bu nedenle, coğrafi isimlerin büyük bir çoğunluğu Hazar Denizi’ne ulaşırken çevredeki alanda Türkçe’dir. Bu deniz her zaman Hazar Denizi olarak anılır, ancak son zamanlarda Fars ırkçıları bu isme karşı özellikle mücadele etmişlerdir. Amaç, Türk kimliğini ve dilini İran ve Azerbaycan tarihi üzerinden silmektir.

 

azarnews.org

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
"TÜRKSOY, Türk Kültürünün Benimsenmesi Adına Gayretle Çalışıyor"