Advert

Azerbaycanlı Milletvekillerinden Bakana Sert Çıkış

İran Eğitim Bakanı Muhammed Bethayi’nin Farsça olmayan dillere karşı söylemiş olduğu ırkçı sözler birçok protestolara neden oldu.

Azerbaycanlı Milletvekillerinden Bakana Sert Çıkış

Binab kent milletvekili Ziyaolla Ezazi Pazar günü bakana parlamentoda çıkış yaparak, özür dilemesini istedi.

“Eğitim Bakanını iki dilli bölgeler hakkında dile getirdiği fikirler konusunda uyarıyorum. Bakan, bu açıklama için özür dilemeli, aksi takdirde yasalar dahilinde gerekli önlemleri milletvekili olarak alacağız ”dedi.

Ezazi, ülkenin eğitim sisteminde de sorunlara işaret etti. “Eğitimde İslami devrimin fikirlerinden kaçındık” dedi. Okullar özünde farklılık gösterir. Parası olanlar iyi okullarda okurken, buna durumu olmayanlar kötü okullarda eğitim alıyor. Bu durum değişmeli ” şeklinde açıklamada bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığını protesto eden milletvekillerinden biri de İran parlamentosu Ardebil, Namin, Nir ve Sareyn bölgelerinin milletvekili Südeyif Bedri.

Fars News haber ajansına konuşan milletvekili, Eğitim Bakanı’nın konuşmasını çok çiğ bir konuşma olarak nitelendirdi.

“Eğitim Bakanı yakın zamanda bazı kelimeler söyleyerek okullarda yerel dillerin öğretimini tehlikeli olarak adlandırdı. Bu sorumsuz ifade hem kanunen mantıksız hem de bilimsel olarak mantıksız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Şu anda, ülke dış düşmanların çeşitli senaryoları ve birçok iç görevlinin kötü yönetimiyle karşı karşıyadır. Böyle bir durumda, yanlış konuşanlar, ayrımcı güçlerle birlikte ülkenin birliğini vururlar. “dedi.

Konuşmasının sonunda Südeyif, “Bu konuyu bu ahalinin temsilcisi olarak araştırıyoruz. Milli Eğitim Bakanı milletvekillerine cevap vermeli. ” şeklinde belirtti.

İran Eğitim Bakanı Muhammed Bethayi 14 Temmuz’da, öğrencilerin Farsça olmayan diller öğrenmesinin çok tehlikeli olduğunu ve Farsça dışında dillerin okullarda okutulmasının “sistemin kırmızı çizgisi” olduğunu vurgulamıştı.

Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden Isfahan’da yapılan toplantıda konuştu.

Bakan yaptığı açıklamada; “Bazı bölgelerde, öğrencilere yerel dilde ders anlatılıyor. Bu çok tehlikeli bir konudur. Çocuklar ailelerinde yerel dilleri öğrendiklerinden, ülkenin resmi dilini de okullarda öğrenmelidirler.

Aslında, iki dilli okullarda öğrenciler okul ortamında yerel bir dil öğrenirler ve Fars dili sadece sınıfta öğrenilebilir. Bu yüzden öğrencilerin Farsça dilde eğitim alması ve Farsça öğrenmesi bizim kırmızı çizgimizdir. Bildiğiniz gibi, iki dilli öğretmen, öğrenci ile daha iyi iletişim kurmak için yerel bir dil kullanır. Her durumda, Farsça dil, ülkenin birliğini sağlayan bir dil olarak kullanılmalıdır” dedi.

Güney Azerbaycanlı soydaşlarımız bu açıklamanın üzerine sert itirazlarda bulunmaya devam ediyor.

Araz News

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haydar Aliyev Vefatının 15. Yılında Anılıyor
Haydar Aliyev Vefatının 15. Yılında Anılıyor
Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü Kutluyor
Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü Kutluyor