Advert

CHP'nin Adayı Muharrem İnce, Rakibi Meral Akşener 2. Tura Kalırsa Ne Yapacağını Açıkladı

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, gazetecilerin sorusu üzerine rakibi Meral Akşener'in ikinci tura kalması durumunda ne yapacağını açıkladı. Hedefinin 100 bin bilgisayar mühendisi yetiştirmek olduğunu da belirten İnce, "Her yıl 10 bin genci yurtdışına göndermeyi planlıyorum" dedi.

CHP'nin Adayı Muharrem İnce, Rakibi Meral Akşener 2. Tura Kalırsa Ne Yapacağını Açıkladı

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Trabzon'da bir otelde basın ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan İnce, halkla aralarında gönül köprüsü kurmaya çalıştıklarını belirterek, dün Hakkari meydanında İzmir Marşı eşliğinde ellerinde Türk bayraklarıyla miting yaptıklarını, gönül köprüsünün bu olduğunu ifade etti.

Yapmak istedikleri şeyin 81 milyonu barıştırmak olduğunu anlatan Muharrem İnce, "3B" adını verdikleri barışmak, büyümek ve bölüşmek projelerini hayata geçireceklerini bildirdi.

Kimseyi ayırt etmeyeceklerini vurgulayan İnce, "Sayın Temel Karamollaoğlu'na, Sayın Akşener'e, Sayın Demirtaş'a, Sayın Erdoğan'a gittim, başarılar diledim. Bu gayet normali, doğrusu. Bunu başarabilirsek, bu milletin 81 milyonu aynı yürekte, aynı gönülde attırabilirsek işte o zaman Fransa kutsal dinimize laf edemez. Güçsüz bir Türkiye olursak, herkes gelir sana bir şamar atar. Biz önce içeride bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız. Bunu yapabiliriz, başarabiliriz" diye konuştu.

Türkiye'nin her yerinde büyük bir değişim isteği gördüğünü aktaran İnce, "Müthiş bir şey bu. Size söyleyeyim, bu iş oldu tamam" dedi.

İnce, ekonomiye ilişkin eleştirilerini sıralayarak, "Doktor hastaya doping ilaçlarını verdi, hızlı koştu ama kalp krizi kapıda bekliyor. Hastayı kalp krizi kapıda bekliyor, ekonomimizi de ekonomik kriz kapıda bekliyor. Böyle bir ülke yönetimi olmaz. Bu ülkeyi çağdaş ülkelerde olduğu gibi yöneteceğiz hep birlikte" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda her alanda yapacaklarına ilişkin bilgi veren İnce, Türkiye'ye ilişkin hayalleri bulunduğunu ve bunları da gerçekleştireceklerini vurguladı.

"HER EVE İŞ HER AİLEYE EV"

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, sloganlarının "her eve iş, her aileye bir ev" olduğuna değinerek, "Her eve iş, her aileye ev, bunu başarabiliriz. 3,5 tarafı denizlerle çevrili bu güzel ülkede ne yazık ki soygunlar, hırsızlıklar yüzenden hepimiz fakir yaşıyoruz" diye konuştu.

Dün Türkiye'nin en yoksul ilinden mal varlığını açıkladığını bildiren İnce, "Önce sen zenginleşeceksin, sonra ben. Senden önce zenginleşirsem hesap sor. Her yıl mal varlığımı açıklayacağız. Siyasetçi bunu yapmalı. Siyasetçilere utanma duygusunu yeniden hatırlatacağız, utanacaklar" dedi.

İnce, terörle amansız şekilde mücadele edeceklerini, bölgede yetişen fındık ve çaydaki sorunları bildiklerini vurgulayarak, tarım ve hayvancılıktaki sorunları çözeceklerini kaydetti.

Muharrem İnce, katılımcılardan birinin eğitimdeki sorunların çözümüne ilişkin görüşlerini sorması üzerine, Türkiye ve çeşitli ülkelerdeki eğitim sisteminden örnekler vererek, "Yüksek lisans eğitimini Türkiye'de bir yere toplayacağım, saraya toplayacağım çünkü orayı kullanmayacağım. Tıpkı Cumhuriyet'in ilk yıllarında olduğu gibi Çankaya Köşkü'nde Atatürk'ün makamında resmi görüşmelerimizi yapacağız, gider kendi dairemde otururum ne olacak. Anam beni saraylarda doğurmadı, tütün tarlalarında doğurdu, oralarda büyüttü'' diye yanıt verdi.

İnce, yardımcılarını ise toplumu kucaklayacak kişiler arasından seçeceğini açıkladı.

MERAL AKŞENER İKİNCİ TURA KALIRSA...

Bir gazetecinin "Meral Hanım çok iddialı ikinci tura kalacağına dair. Şayet ikinci tura Meral Hanım kalırsa ne düşünürsünüz, siyaseti bırakır mısınız?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Beni yardımcısı yaparsa olurum. Hiç öyle bir kompleksim yok benim. Hiç düşünmeden. Beni yardımcısı yaparsa olurum, otobüsün üstüne binerim, karış karış Türkiye'yi gezerim seçilmesi için. Biz memleket derdindeyiz ya Muharrem İnce'ye koltuk aramıyoruz ama şundan emin olun ben öyle bir kadroyla, öyle bir ekiple, öyle liyakat sahibi insanlarla yöneteceğim ki bu ülkeye demokrasi gelecek, önce demokrasi."

Katılımcılara, "Siz şu anda bu ülkenin mahkemelerine güveniyor musunuz?" sorusunu yönelten İnce, salondan yükselen "hayır" cevabı üzerine, "Ben de güvenmiyorum, kimse güvenmiyor. Bizim kuracağımız bu düzende Erdoğan da rahat edecek. Gelecek Rize'ye orada yazlığı da var, oturacak orada çayını, kahvesini içecek. Birinci dönem çıraklık dönemiydi, ikinci dönem kalfalık dönemi, üçüncü dönem ustalık dönemi e bir de emeklilik dönemi yaşayın bir şey olmaz" diye konuştu.

''100 BİN BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ'' AÇIKLAMASI

İnce, hayallerinden birisinin Türkiye'de 100 bin bilgisayar mühendisi yetiştirmek olduğunu da belirtti. Muharrem İnce, eğitim için her yıl 10 bin genci yurtdışına göndermeyi planladığını da anlattı.

NTV

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı