Advert

Erdebil'de Cuma Hutbesinde, İran'daki Türk Karşıtlığı Kınandı

Güney Azerbaycan'ın Erdebil şehrinin Cuma İmamı Seyyid Hasan Amili, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı, Ali Yunisi'nin Türk karşıtı açıklamalarına tepki gösterdi.

Erdebil'de Cuma Hutbesinde, İran'daki Türk Karşıtlığı Kınandı

İran yönetimi altındaki Güney Azerbaycan'ın Erdebil şehrinin "Cuma İmamı" Seyyid Hasan Amili, Türk karşıtı yöneticilere tepki gösterdi. Araz News'in haberine göre Hasan Amili, İran Cumhurbaşkanı Ali Yunisi'nin"Türkler, Fars kökenli Azerilerdir Türkçe öğrenmişlerdir." şeklindeki ifadelerine tepki gösterdi. 

Ali Yunisi, "İran’da tek bir etnik grup vardır ve Fars olmayan etniklerin çoğu aslında köken olarak Fars’tır. Azerbaycanlılar aslında Türk değil Farstır ve sadece 300 ila 400 yıldan beri Türkçe konuşuyorlar. Azerbaycan’da konuşulan Türkçe Farsçalaşmış ve Türkçe olma özelliğini kaybetmişidir." ifadelerini kullanmıştı. Birçok Güney Azerbaycanlı siyasetçi ve aktivistten sonra Erdebil şehri ve eyaletinin en üst dini mercii olan Seyyid Hasan Amili de duruma geçtiğimiz Cuma günündeki hutbesinde tepki gösterdi.

Hasan Amili'ye göre merkezdeki yöneticilerin bu tür davranışları nedeniyle Güney Azerbaycanlılar İran yönetiminde uzaklaşıyor. Hasan Amili, "Kavmi, mezhebi ihtilafları derinleştirmek her kim tarafından yapılırsa yapılsın; ülkeye, millete ve İran devrime ihanet sayılır. Yunisi ve onunla fikirdaş olan herkes bilsin ki Azeri ayrı bir dil değil değil, bir lehçedir. Onun dil bilgisi, yapısı Türk diline ait olduğunun ispatıdır." ifadelerini kullandı.

 

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'da Osmanlı Belgeleri Sergisi Açıldı
Kazakistan'da Osmanlı Belgeleri Sergisi Açıldı
"Özbekistan’ın Kapıları Türk Yatırımcı ve Turistlere Ardına Kadar Açık"