Advert

Çin, Dünya Uygur Kurultayı'nın Birleşmiş Milletler Binasına Girişini Engelledi.

Dünya Uygur Kurultayı başkanı Dolkun İsa, Çin'in müdahalesi ile Birleşmiş Milletler binasına sokulmadı.

Çin, Dünya Uygur Kurultayı'nın Birleşmiş Milletler Binasına Girişini Engelledi.

Dünya Uygur Kurultayı Başkanı Dolkun İsa, "Birleşmiş Milletler Yerel Halklar Daimi Forumu"nun 17. oturumuna katılmak için geldiği New York'taki Birleşmiş Milletler binasına alınmadı. Dolkun İsa ve Dünya Uygur Kurultayı bu engellemenin Çin'in müdahalesi ile gerçekleştiğini ifade ettiler.

Dolkun İsa kendisine Tehdit Altındaki Halklar Derneği tarafından verilen akreditasyonun bir hafta önce belirsiz bir nedenle askıya alındığını belirtti. BM'nin kendisine haftalar öncesinden akreditasyon onayı vermesine karşın, güvenlik endişesi nedeniyle bir hafta önce bu bildirimin yapıldığı öğrenildi. Dolkun İsa: "Bu durum, Çin'in BM sistemini manipüle etmedeki başarısının sinyalidir." ifadelerini kullandı. 

Dünya Uygur Kurultayı'ndan yapılan yazılı açıklamada Dolkun İsa'nın ayrıca "Temsil Edilmeyen Milletler ve Halklar Organizasyonu"nun başkan yardımcılığına ve Alman vatandaşlığına sahip olduğu belirtilerek, kendisinin BM binasına girişinin engellenmesine dair hiçbir geçerli sebep iletilmediği vurgulandı. Yapılan açıklamada bu durumun, Dolkun İsa'nın karşılaştığı bir engelleme olmadığı belirtildi. Ayrıca aynı forumun geçen sene gerçekleştirilen 16. forumunda da İsa'nın BM binasından güvenlik eşliği ile bir sebep gösterilmeksizin çıkartıldığı belirtildi.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı