Advert

Fransa, Suriye'deki Kimyasal Saldırıyla İlgili İstihbarat Raporunu Açıkladı

ABD ve İngiltere ile Suriye'ye operasyon düzenleyen Fransa, kimyasal saldırıya dair topladığı kanıtları içeren raporu yayınladı.

Fransa, Suriye'deki Kimyasal Saldırıyla İlgili İstihbarat Raporunu Açıkladı

Yayınlanan raporda, "Fransız Hükümeti tarafından toplanan kimyasal numunelere yapılan analiz sonuçları, Suriye'de kimsayal saldırıdan başka bir senaryonun mümkün olmadığı sonucunu ortaya koymuştur" açıklaması yer aldı.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan kurbanların videolarının ve görüntülerinin incelendiği bilgisi verilen raporda, bu paylaşımların büyük çoğunluğunun yeni olduğu ve gerçekliklerine yönelik yüksek derecede güven oluşturduğu bildirildi. 

Raporda, mekanik yaralanmalardan kaynaklı ölümlerin gözle görülmediği ve hayatını kaybedenlerde zehirlenmeye bağlı boğulma semptomlarının görüldüğü belirtildi.

Macron kanıtlarımız var demişti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: "Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlarımız var" demiş, "Gereken kararları zamanı gelince, en yararlı ve etkin olacağını düşündüğümüzde alacağız" açıklaması yapmıştı.

Trump: Kesin saldırı emri verdim

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini vurduğunu duyurdu.

Trump, "Kısa bir süre önce Amerikan kuvvetlerine, Suriye diktatörü Beşşar Esed'in kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik kesin bir saldırı yapmaları için talimat verdim. İngiltere ve Fransa ile birlikte ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

İngiltere Başbakanı May: Başka bir alternatif yoktu

İngiltere Başbakanı Theresa May, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesi hedeflerini vurmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başbakan May, "Bu akşam İngiliz Silahlı Kuvvetlerine, eş güdümlü ve hedefli darbelerle Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesini azaltması ve bunu kullanmaktan caydırması için yetki verdim." dedi.

Macron: Saldırı kimyasal tesislere yapıldı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı yazılı açıklamada, geçen hafta Suriye'nin Duma kasabasına düzenlenen kimyasal saldırı ile "kırmızı çizginin aşıldığını" vurguladı.

Kimyasal saldırının arkasında Suriye rejiminin olduğunu kaydeden Macron, ABD ve İngiltere ile gerçekleştirdikleri saldırının Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesisleri ile sınırlandırıldığını belirtti.

Putin, BM'yi acil toplantıya çağırdı

"Suriye'de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip. Tarih, her şeyi yerli yerine koyacak ve halihazırda Washington'a eski Yugoslavya, Irak ve Libya'daki katliamlar nedeniyle büyük bir sorumluluk yükledi" diyen Putin, BM Güvenlik Konseyi'ni ABD ve müttefiklerinin saldırgan eylemlerini kınamak üzere acil toplantıya çağırdıklarını söyledi. 

KAZTR.COM

suriye fransa ingiltere abd askeri müdehale
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı