Advert

Kazakistan'da, Kuzey Aral Projeleri Bölge Halkına Umut Oldu

Kazakistan Başbakanı Bahıtcan Sagintayev, Kızılorda eyaletine yaptığı çalışma ziyaret çerçevesinde, Aral bölgesi halkı ile Kuzey Aral'ın gelişimi üzerine bir toplantı düzenledi.

Kazakistan'da, Kuzey Aral Projeleri Bölge Halkına Umut Oldu

Kazakistan Başbakanı Bahıtcan Sagintayev, Kızılorda eyaletine yaptığı çalışma ziyaret çerçevesinde, Aral bölgesi halkı ile Kuzey Aral'ın gelişimi üzerine bir toplantı düzenledi. Toplantıda Kuzey Aral projelerinin uygulanması, bölgenin sulanan alanlarının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere tarımsal olanakların geliştirilmesi ele alındı.

Başbakan Sagintayev, bölge ekonomisinin gelişmesini kolaylaştırmak için Aral bölgesinin bütçesinin artırılacağını ve bölgede yeni üretim tesislerinin açılması adına bir dizi tedbir uygulanacağını aktardı. Sagintayev ayrıca, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in girişimiyle başlatılan "Aral Gölü'nün Kurtarılması için Uluslararası Fon"un olumlu dönüşleri hakkında da bilgi vererek, Aral Gölü'nün Kazakistan bölümünün yeniden canlandığını hatırlattı.

Sagintayev'in gerçekleştirdiği toplantının hemen ardından, Kızılorda Akimi (Valisi) Kırımbek Kuşerbayev, Kuzey Aral projeleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Kuşerbayev, Aral Gölü'nün yeniden canlandırılmasıyla birlikte bölge ekonomisinde büyük gelişim sağlandığını ve Hazar, Balkaş bölgelerine giden balıkçıların yeniden dönüş yaptığını kaydetti.

QHA

kazakistan kuzey aral projeleri sagintayev nazarbayev
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı