Advert

Orta Asya’nın En Mutlu İnsanları Özbekistan’da Yaşıyor

Orta Asya’nın en mutlu insanları Özbekistan’da yaşıyor.

Orta Asya’nın En Mutlu İnsanları Özbekistan’da Yaşıyor

Birleşmiş Milletler’in (BM) talebi üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Columbia Üniversitesi tarafından hazırlanan ‘Dünyanın Mutluluk Raporu 2018’ raporu açıklandı. Dünyanın en mutlu insanları Finlandya’da, en mutsuzları ise Burundi’de yaşıyor.

Eski Sovyet Cumhiriyetlerinden en mutlu insanlar Özbekistan’da yaşıyor. Özbekistan, raporda 44. sırada yer aldı. Eski Sovyet Birliği ülkeleri arasında Özbekistan’ı Litvanya (50), Letonya (53) takip etti. Rusya’nın 59’uncu olduğu raporda Kazakistan 60’ıncı oldu. Diğer 15 devletler ise şu şekilde sıralandı: Estonya — 63, Moldova — 67, Türkeministan — 68, Belarus — 73, Tacikistan — 80, Azerbaycan — 83, Krgızistan — 99, Gürcistan —128, Ermenistan — 138 ve Ukrayna — 138.

Listedeki en mutlu ilk 10 ülke şöyle: Finlandya, Danimarka, Norveç, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya. Listedeki en mutsuz ülkeler sıralamasıysa şöyle: Burundi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya ve Yemen. 

Türkiye, mutluluk endeksinde 156 ülke arasında 74’üncü sırada.

Mutluluk seviyesini belirlemek için, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla, sosyal destek, sağlıklı ömür beklentisi, yaşam tercihlerini yapabilme özgürlüğü, cömertlik, yolsuzluk algısı gibi kriterler değerlendirilir.

Kazakistan.kz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı