Advert

Ertuğrul Sağlam Şems-i Tebrizi’nin Mezarını Ziyaret Etti

Tebriz’in futbol temsilcisi Traktör takımının teknik direktörü Ertuğrul Sağlam, Şems-i Tebrizi’nin Hoy şehrindeki mezarını ziyaret etti. Bu ziyaretini kendi Twitter hesabından duyuran Sağlam, etkileyici bir gün oldu diyerek fotoğrafını paylaştı.

Ertuğrul Sağlam Şems-i Tebrizi’nin Mezarını Ziyaret Etti

Şems-i Tebrizi Kimdir?

Asıl ismi Mevlana Muhammed’dir. Melik Dad oğlu Ali adında bir zatın oğludur ve “Şemseddin” yani dinin güneşi lâkabıyla anılmıştır. Tebrizli bir Azerbaycan Türkü’dür.

Hz. Muhammed (S.A.V.)’in ahlâkını örnek alan Şemseddin-i Tebrizi, devamlı bir arayış içerisinde olmuş, manevi bir işaret üzerine de Hz. Mevlana’yı arayıp bulmuştur. Dünyaya, kılık ve kıyafete önem vermeyen Şems, Mevlana ile üç- üçbuçuk yıl süren beraberliği neticesinde onun hayatında yeni ufukların açılmasına vesile olmuş, onun ilahi aşkın potasında eriterek, kamil bir Hak aşığı yapmaya muvaffak olmuştur.

Niğde’deki Kesikbaş Türbesi de Şem’e izafe edilir. Bunlardan ayrı olarak Tebriz’de Geçil denilen mezarlıkta, Hoy’da, Pakistan’ın Multon şehrinde Şems türbeleri veya makamları vardır. Bunlar çeşitli rivayetlerle süslenmiştir. Pakistan’lıların söylediklerine göre de Şems, Konya’dan bir gece yarısı gizlice ayrılmış, önce Tebriz’e oradan da Hindistan’a gelmiş, meczup ve perişan yıllarca ormanlarda dolaştıktan sonra Multon şehrinde ölmüştür.

ARAZNEWS

tebriz ertuğrul sağlam şems-i tebrizi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haydar Aliyev Vefatının 15. Yılında Anılıyor
Haydar Aliyev Vefatının 15. Yılında Anılıyor
Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü Kutluyor
Türkmenistan Uluslararası Tarafsızlık Günü’nü Kutluyor