Advert

Çin'in Doğu Türkistan'daki Güvenlik Harcamaları İki Katına Çıktı

Çin'in idaresi altındaki Doğu Türkistan'da yapılan güvenlik ve gözetleme teknolojileri harcamaları iki katına çıktı

Çin'in Doğu Türkistan'daki Güvenlik Harcamaları İki Katına Çıktı

Çin'in idaresi altındaki Doğu Türkistan'da yapılan güvenlik ve gözetleme teknolojileri harcamaları iki katına çıktı. Çin, Doğu Türkistan'da güvenliğe yaklaşık 10 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

Bu artış oranı Çin'in toplam güvenlik harcamalarındaki artışın toplam sekiz katı olarak belirtiliyor. Çin bu harcamalarla beraber ilk defa iç güvenliğe, savunma harcamalarından çok daha fazla bütçe ayırmış oldu.

Doğu Türkistan'daki bu fırlamanın baş faili sömürge valisi, Chen Quanguo. Ağustos 2016'da Tibet'ten, Doğu Türkistan'a atanan Chen Quanguo güvenlik önlemlerini distopik boyutlara taşıdı. Her alanda inanılmaz güvenlik artışları görüldü. Sadece 2017 yılında 100,000 polis göreve alındı.

 

Doğu Türkistan'daki iç güvenlik harcamalarındaki artış Çin'in diğer bölgelerine göre lider konumda. Tibet dahil hiçbir eyalette bu ölçüde bir artış oranının gözlemlenmediği ifade ediliyor.

Toplama kampları, zorunlu muayeneler ile toplanan DNA bilgileri, Uygurca'nın yasaklanması, dini ibadetlerin yasaklanması, yurtdışında eğitim alan Uygurların kendilerine ve ailelerine yapılan baskılar, yüz tanıma sistemli kameralar, çipli ve sabıka kayıdı yüklü elektronik kimlik kartları ve sosyal hayatın her köşe başında güvenlik noktaları ile Doğu Türkistan gün geçtikçe yeni bir distopya romanına dönüşüyor.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı