Advert

Çin ile Kırgızistan Arasında Kriz

Bugün 13 Mart'ta bir araya gelen Çinli ve Kırgız yetkililerin görüşmesinde Çin tarafının yolu olabildiğince kısa tutma noktasında ısrarcı olduğu belirtildi.

Çin ile Kırgızistan Arasında Kriz

Çin, "Bir Kuşak, Bir Yol" adlı İpekyolu'nu canlandırma projesi kapsamında Orta Asya'da birçok yatırımda bulunuyor. Çin'in ısrarcı olduğu anlaşmalardan biri de Çin'i Özbekistan ile bağlayacak olan Taşkent-Oş-Kaşgar transit yol ve demiryolu projesi.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'ten başlayarak yine Özbekistan'ın Andican şehrinden geçecek yol daha sonra Kırgızistan'ın Oş şehrinden transit olarak Çin yönetimi altındaki Uygur Özerk Yönetimi'ne bağlı Kaşgar iline bağlanacak. Bugün 13 Mart'ta biraraya gelen Çinli ve Kırgız yetkililerin görüşmesinde Çin tarafının yolun olabildiğince kısa tutma noktasında ısrarcı olduğu belirtildi.

Öte yandan Kırgız yetkililer transit rotanın ülkenin ulaşımının modernizasyonuna katkıda bulunması gerektiğini vurguladı. Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Cemşitbek Halilov: "Ana sorunumuz yolun rotası. Biz demiryollarımızın modernleşmesini içeren bir teklifte bulunduk. Ancak Çin tarafı transport ve kısa bir rotada ısrarcı. 20 Nisan'da Özbekistan'ın da katılımı ile üçlü bir toplantı gerçekleştirilecek." ifadelerini kullandı.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı