Advert

Kerkük'te Tansiyon Dinmiyor

Kerkük'ün peşmerge işgalinden kurtarıldığı günlerden itibaren şehirde bulunan sivil görünümlü teröristler Türkmenleri hedef almaya devam ediyor.

Kerkük'te Tansiyon Dinmiyor

Kerkük'ün peşmerge işgalinden kurtarıldığı günlerden itibaren şehirde bulunan sivil görünümlü teröristler Türkmenleri hedef almaya devam ediyor. Özellikle Türkmen siyasetçiler ve Irak Türkmen Cephesi (ITC) kurumları saldırılara hedef oluyor.

Son olarak 9 Mart günü Kerkük'ün Askeri bölgesindeki ITC bürosuna saldırı gerçekleştirildi. Teröristler RPG ve uzun namlulu silahlarla ITC bürosunu hedef aldı. Saldırı Türkmen akıncıları ve terörle mücadele birimleri tarafından püskürtüldü. 

10 Mart'ta ise yaşanan olaylarla ilgili ITC Genel Başkanı Erşat Salihi basın toplantısı düzenledi. Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre Irak’ta yaklaşan seçimleri sabote etmek amacıyla bu tür saldırılarla Kerkük’ün güvenliğinin bozmak istendiğini ifade eden Salihi, “Kerkük’ün güvenliği Irak’ın güvenliği demektir, Irak’ın güvenliği bölgenin istikrarı demektir” diye konuştu.

 

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan ve diğer ITC üyelerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında konuşan Erşat Salihi, Irak hükümetinin Kerkük’te bulunan istihbarat birimlerini güçlendirmesi ve kent civarındaki Altınköprü, Dibis, Tavuk ilçelerinin güvenliğinin polis teşkilatına değil ordu birliklerine verilmesi gerektiğini belirtti.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı