Advert

"Altın Elbiseli Adam", Bakü'de Sergilenecek

1969 yılında Kazakistan'da gerçekleştirilen yol yapım çalışmaları sırasında keşfedilen Esik kurganından çıkarılan ve Saka Türklerine ait olan "Altın Elbiseli Adam" kısa bir süre için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sergilenecek.

1969 yılında Kazakistan'da gerçekleştirilen yol yapım çalışmaları sırasında keşfedilen Esik kurganından çıkarılan ve Saka Türklerine ait olan "Altın Elbiseli Adam" kısa bir süre için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de sergilenecek.

Altın Elbiseli Adam ve onunla birlikte Esik kurganında bulunan çok sayıda mücevherat, Mayıs ayında düzenlenecek olan"Büyük Bozkırların Mirası: Mücevher Sanatı'nın Başyapıtları"isimli sergi dahilinde Bakü'de tarih ve arkeoloji severlerle buluşacak. Azerbaycan Tarih Müzesi'nde düzenlenecek olan sergi, iki ay boyunca ziyaretçilere açık kalacak.

Sergi dahilinde oluşturulacak bölümlerden birinin de, ortak Türk kültür kökenlerini göstermesi bakımından Kazak ve Azerbaycan halklarının tarihi altın eşyalarına ayrılması bekleniyor.

Milattan önce 5'inci yüzyıldan kalma ve binlerce altın parçadan oluşan zırhın, bir Saka prensine ait olduğu düşünülüyor. Azerbaycan Tarih Müzesi'nden Sabuhi Ahmedov konuyla ilgili olarak, "Azerbaycan ve Kazak kültürünü tanıtmak konusunda oldukça heyecanlıyız. Bu çerçevede şu an halen Kazakistan Milli Müzesi'nde sergilenen "Altın Elbiseli Adam" büyük ilgimizi çekiyor. O, Kazak kültürünün ve Türk Dünyası'nın yeni bir yönünü ortaya koyan çok eşsiz bir arkeolojik eser. Azerbaycan'a getirilecek tüm eşyalarla birlikte oldukça kapsamlı ve tarihi öneme sahip bir fuar olacak." ifadelerini kullandı.

Kazakistan Haber

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı