Advert

Özbekistan'da Devlet Görevlilerine Düğünlere Katılma Yasağı Getirildi

Özbekistan'da yolsuzluklarla mücadele kapsamında devlet yetkililerinin düğünlere katılma ve hediye vermelerine yasak getirildi.

Özbekistan'da Devlet Görevlilerine Düğünlere Katılma Yasağı Getirildi

Özbekistan'da yolsuzluklarla mücadele kapsamında devlet yetkililerinin düğünlere katılma ve hediye vermelerine yasak getirildi. Kararname bizzat Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev tarafından imzalandı ve duyuruldu.

Özbekistan'ın Nevai bölgesinde Şavkat Mirziyoyev'in yaptığı bir konuşma Özgür Avrupa Radyosu (RFE) Özbekistan servisi olan "Ozodlik"ın eline geçti. Ancak Ozodlik, bu konuşmanın net tarihi hakkında bir bilgilerinin olmadığını belirtti. 16 dakikalık konuşmasında Cumhurbaşkanı Mirziyoyev devlet memurlarının düğünlere katılarak yerel eşraf ile rüşvet ağlarını geliştirdiğini belirterek buna son verileceğini vurguladı.

 

Mirziyoyev: "Devlet memurlarının tek görevi halka hizmet olacak. Lüks içerisinde yüzen bir bürokrasi olmayacak. Yarın bir kararname imzalayacağım. Bakanların, hakimlerin, yüksek bürokratların düğünlere katılmasını engelleyeceğim. Bugün bir resmi aracı bir çayevinin önünde gördüm. Bu memur da ivedilikle cezalandırılacaktır. Hiçbir yetkili ben dahil düğünlere doğum günlerine katılmayacak. O günler geride kaldı."ifadelerini kullandı.

Ayrıca düğünlere ancak 150-200 kişinin davet edilmesini içeren bir düzenlemenin de hazırlanacağını belirten Mirziyoyev düğünlerin ailelere çok masraflı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Mirziyoyev: "Taşkent'te bir adamın 4 kızı varsa o adam kendini assın. Kesinlikle bütçesi yetmeyecek ve sadece kızlarının düğünü için para biriktirecek. Doktora gitmeyecek sağlığına dikkat etmeyecek." ifadelerini kullandı. Düğünlerin en fazla bir gün sürebileceğini ve katılımcı sayısının da 150 civarında tutulması gerektiğini belirtti. 

Sovyetler Birliği sonrası kurulan birçok devletin başlıca sorunu olan rüşvet ve yolsuzluk ağı Özbekistan'da da uzun yıllar boyunca bir toplum düzeni haline gelmişti. Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev göreve geldiği günden beri kamu görevlerinin yetkilerini kötüye kullanarak yolsuzluğa bulaşmaları ile mücadele edeceğinin sinyallerini vermişti. Bu noktada yolsuzluğun üst tabakalarında yer alan Milli Güvenlik Servisi'nde büyük bir tasfiye kampanyası başlatmıştı.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı