Advert

Kazakistan'ın Latin Alfabesine Geçişi İlan Edildi

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, Kazakistan'ın Latin alfabesine geçişinin Türk halkları arasında edebiyat alanındaki ilişkileri daha da yakınlaştıracağını söyledi.

Kazakistan'ın Latin Alfabesine Geçişi İlan Edildi

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali, düzenlediği basın toplantısında, Türk dünyasının ortak edebiyat kitabı üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirterek, kitapta Ali Şir Nevai’nin sadece Özbek halkının ya da Fuzuli ve Nizami’nin sadece Azerbaycan halkının değil Türk halklarının ortak şairi olarak öne çıkarılacağını dile getirdi.

 Kitapta Türk halklarının folkloru, masalları ve efsanelerine geniş yer verileceğine işaret eden Kıdırali, kitabın bu yıl yayımlanmasının planlandığını aktardı.

1990'lı yıllardan sonra Türk halklarının edebiyat alanındaki ilişkilerinin zayıfladığına dikkati çeken Kıdırali, "Kazakistan'ın Latin alfabesine geçişinin edebiyat alanındaki ilişkileri daha da yakınlaştıracağını düşünüyorum. Akademi olarak edebiyat eserlerini yaygınlaştırmak, ortak eserleri başka Türk dillerine çevirerek edebi miraslarımızı yakınlaştırmayı amaçlıyoruz." diye konuştu.

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı ayrıca 34 harften oluşan Türk halklarının ortak alfabesi projesini yürüttüklerini belirterek, edebiyat eserlerinin ortak transkripsiyonla yazılmasının halkların anlaması açısından daha kolay olacağını söyledi.

Türk dünyası ortak transkripsiyonun akademinin internet sitesinde kullanıldığını kaydeden Kıdırali, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından onaylanan yeni Latin alfabesini de kullanmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

Kazakistan Haber

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı