Advert

Eher Azad Üniversitesi Öğrencilerinin Türkçe Eğitimi Talebi

Güney Azerbaycan’da çeşitli üniversitelerde eğitim gören öğrenciler Türk dil eğitimini talep etmeye devam ediyor.

Eher Azad Üniversitesi Öğrencilerinin Türkçe Eğitimi Talebi

 

Azad Üniversitesi öğrencileri, şu anda üniversitenin rektörlüğünü yapan Nadir Asadhi’ye, Türk dili ve edebiyatının öğretilmesini talep eden bir mektup yazdılar.

Mektubun 250 öğrenci tarafından imzalandı. Öğrenciler mektubu, gerçek isimlerle ve öğrenci kodlarıyla imzaladılar.

Mektupta Güney Azerbaycan’da bir takım üniversitelerde Türk dili ve edebiyatının öğretildiğini ve bu konunun Azad Üniversitesi’nde de öğretilmesi gerektiği belirtildi.

Şu an, uzun yıllar süren mücadelelerden sonra Tebriz, Tebriz Azad, Maragha, Urmiye ve Urmiye Teknoloji Üniversitesi, Türk dili ve edebiyatını öğretiyor. Son günlerde Azerbaycan Kültür Üniversitesi’ne de bu konunun öğretilmesine izin verildi. Türk dili dersi öğrenciler için zorunlu değildir, ancak birçok öğrenci bu dersi gönüllü olarak seçmektedir.

1979 İslam Devrimi’nden sonra kabul edilen İran Anayasası’nın 15. maddesi Farsça’nın ülkenin resmi dili olduğunu ancak diğer yerel dillerin de öğretildiğini ve öğrenmede engel olmadığını belirtiyor. Bu maddeye göre, Türkçe’nin öğretimi üniversiteden değil, ilköğretim okullarından başlamalı. Bununla birlikte, anadilinde yaşayan yerli halkların hakları, anayasada bile kabul edilmemektedir ve şimdiye kadar 15. madde uygulanmamıştır. Şu an onlarca insan anadillerini savdukları için İran’da cezaevinde yaşıyorlar.

 

ARAZNEWS

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı