Advert

'Türk Gencinin Defterinden' Yazı Dizisi Başlıyor...

Türk Alimlerinin Günlükleri yazı dizisiyle büyük beğeni alan Türk Yurdu Haber, yeni bir yazı dizisiyle karşınızda... Söz gençlerin.

'Türk Gencinin Defterinden' Yazı Dizisi Başlıyor...
Şol gökleri kaldıranın
Donatarak dolduranın
“Ol” deyince olduranın…
Doksan dokuz adı ile.
 
Bismillah diyip Türkistan’dan çıktık yola, Anadolu’ya kadar geldik. Önce Türk genci kendini bilmeli dedik. Masallarımızı, destanlarımızı, söylencelerimizi yazmak için Göktürk yazıtlarına baktık, Dedem Korkut’u dinledik, Kutadgu Bilig’i okuduk. Dağlardan kartala kadar, türkülerden geleneklerimize kadar size Türk’ü anlattık.
 
Sonra toplumu, toplumumuzu, toplumları anlayalım dedik, sosyolojiye eğildik. Önce İbni Haldun'u gördük, başladık serüvene; Montesquieu’da ilk molamızı verdik. Yol boyunca Marx'a, Weber'e, Durkheim'e Gökalp'e, Güngör'e ve daha nicesine selam verdik.
 
Eğitime geçtik. “Maarifimiz” dedik. Madem hepimiz birer Türk aydını olma yolundayız, milletimizi aydınlatacak meşalenin eğitim olduğunu haykırdık. Yolumuza İsmail Gaspıralı’dan Ziya Gökalp’e kadar kimler çıkmadı ki? Ethem Nejat’tan İsmail Hakkı Baltacıoğlu’na kadar kimlerle konuşmadık ki? Siz de bu yolda bize yoldaş olun istedik.
 
Sonra “insan”ı konuştuk. İnsan, insanlığını bilirse “var olur”, düşünürse “fikir” meydana getirir, sevmeyi bilirse “aşk”ı anlar. Mefkûresi olmayan insanın ruhu olmaz düsturunca “düşüncelerimizi” deftere döktük.
 
Biz dört arkadaş; dört Türk genci, “Bismillah” diyip başladık defterimize. Yazması bizden, okuması sizden…
 
gençlik türk genci mitoloji felsefe
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya’da Türkmenistan Kültür Günleri
Rusya’da Türkmenistan Kültür Günleri
Kazakistan Orta Asya Yatırımlarının Yüzde 70'ine Sahip
Kazakistan Orta Asya Yatırımlarının Yüzde 70'ine Sahip