Advert

Kazakistan’dan, AB’nin yeni Orta Asya Stratejisine Tam Destek

Kazakistan, Avrupa Birliği’nin (AB) Orta Asya stratejisini yeniden gözden geçirme kararını destekliyor. Ve yeni stratejinin gerçekleştirilmesi için Astana’nın somut öneriler sunmaya hazır olduğu bildirildi.

Kazakistan’dan, AB’nin yeni Orta Asya Stratejisine Tam Destek

-AB-Orta Asya ilişkilerinin 25. yıldönümü

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Avrupa Birliği (AB) ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin 25. yıldönümü münasebetiyle konferans düzenlendi.

“”AB ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin 25’inci yılı: Geçmişten geleceğe” başlığı altında dün başlayan uluslararası konferansa Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, AB’nin Orta Asya Özel Temsilcisi Peter Burian ve diplomatik misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

-Astana, AB’nin bölgesel pazara girerek konumunu güçlendirmesini istiyor

Konferansta AB’nin Orta Asya ülkelerine yönelik yeni stratejisi üzerinde duruldu. 2019 yılının ortasına doğru kabul edilmesi beklenin stratejide işbirliğinin geliştirilmesi için ana önceliklerin belirleneceği ifade edildi.

150 delegenin önünde açılış konuşması yapan Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Astana’nın AB temsilcilerine Avrupalı özel sermayesinin Orta Asya’daki çeşitli projelere çekilmesine yardımcı olacak yeni mekanizmalar geliştirmesi yönünde öneride bulunduğunu söyledi. Kazakistan Dışişleri Bakanı’na göre, Avrupalı ​​şirketler, bölgesel pazara girmek ve bölgedeki AB’nin konumunu güçlendirmek için bu yeni fırsatlar elde edecek.

Kayrat Abdrahmanov, konuşmasında Kazakistan için enerji verimliliği, eğitim, çevre koruma, su kaynaklarının rasyonel kullanımı, iklim değişikliğine karşı mücadele, taşımacılık ve lojistik altyapısının geliştirilmesi gibi alanlarda AB ile işbirliği yapma perspektifleri açıldığını belirtti.

Bakan Abdrahmanov ayrıca, güvenlik ve istikrarın güçlendirilmesinin Orta Asya ve AB arasındaki işbirliğinin önemli bir önceliğini oluşturması gerektiği inancı taşıdığını açıkladı.

-‘Orta Asya ülkeleri ile gerçek bir ortak olmaya devam etmek istiyoruz’

AB’nin Orta Asya Özel Temsilcisi Peter Burian ise, yaptığı konuşmasında, AB ile Orta Asya ülkeleri arasındaki ilişkilerin 25 yıl içinde güçlenerek işbirliği zemininde olgunlaştığına dikkat çekti. Orta Asya’nın Avrupa ve Asya arasındaki ‘ana geçit’ olduğunu belirten Burian, Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkeleri ile gerçek bir ortak olmaya devam etme kararlılığı içerisinde olduğunu dile getirdi.


AB, Kazakistan’ın en büyük yatırımcısı ve ticaret ortağı konumunda. Kazak-AB araındaki ticaret cirosu, ülkenin toplam dış ticaretinin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Kazakistan’da birçok alanda faaliyet gösteren 6.000’den fazla ortak şirket bulunuyor.

KAZAKİSTAN.KZ

kazakistan ab orta asya peter burian kayrat abdrahmanov
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı