Advert

Rektör Görevden Alındı, Sebebi Türkmenistanlı Kızın İntiharı mı?

Ukrayna Sağlık Bakanlığı, Bogomolets Tıp Üniversitesi Rektörü Yekaterina Amosova’nun görevine son verdi.

Rektör Görevden Alındı, Sebebi Türkmenistanlı Kızın İntiharı mı?

Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla Kiev’deki Bogomolets Tıp Üniversitesi Rektörü Yekaterina Amosova görevinden alındı.
 
Daha önce Kiev’de, Türkmenistan’dan Ukrayna’ya üniversite eğitimi için gelen Özbek asıllı bir genç kızın intihar ettiği bildirilmişti. Bogomolets Tıp Üniversitesinde okuyan Mukaddas Nasırlayeva’nın söz konusu eğitim kurumu yönetimi ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucu kendi hayatına son vermiş olabileceği ifade edilmişti.
 
Bugün (20 Şubat) Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın kararıyla Kiev’deki Bogomolets Tıp Üniversitesi Rektörü Yekaterina Amosova’nın görevine son verildi. Ancak Amosova’nın görevine son verilmesinin sebebinin Üniversitede dış hekimliği eğitimini gören Türkmenistanlı öğrencinin intihar etmesi olduğu söylenmedi. Bakanlığın ilgili kararının almasının resmi sebebinin, dış hekimliği bölümü öğrencilerinin zorunlu olarak girmeleri gereken sınava girişlerinin engellenmesi olduğu ileri sürüldü.

 

Ukrayna Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan grafiğe göre 20 Şubat tarihinde ülkenin genelinde dış hekimliği eğitimi verilen tüm kurumlarda eş zamanı olarak “Adım 1. Dış Hekimliği” lisans sınavının yapılması gerektiğini ifade eden Ukrayna Sağlık Bakanlığı’nın ilgili açıklamasında,“Test Merkezi ve Bogomolets Tıp Üniversitesi arasında sözleşme olmamasından dolayı üniversitenin dış hekimliği bölümünün 3. Sınıf öğrencilerinin eğitimlerine devam etmek için zorunlu olan “Adım 1. Dış Hekimliği” sınavına girme imkanı olmadı. Bogomolets Tıp Üniversitesi öğrencileri, 13 üniversitenin öğrencileri arasında lisans sınavına girmeyen tek öğrenciler oldu” denildi.
 
Hatırlanacağı üzere Bogomolets Tıp Üniversitesinde okuyan Mukaddas Nasırlayeva'nın söz konusu eğitim kurumu yönetimi ile yaşanan bir anlaşmazlık sonucu intihar ettiği bildirilmişti. Kiev Savcılığı, genç kızın 30 Ocak günü, ünivesiteden çıktığını ama evine gitmediğini bildirirdi. 31 Ocak günü Ukrayna Ceza Kanununun 115. maddesinin 1. fıkrası (kasten adam öldürme) uyarınca dava açıldığı belirtilirken, yapılan soruşturma sırasında kızın kaybolduğu gün Kiev’deki Paton köprüsünden atladığının tespit edildiği belirtildi.
 
Genç kızın ailesini temsilen Türkmenistan diasporasından Rovşanbek Rozmetov, üniversite yönetiminin Türkmenistan vatandaşı olan genç kızın Ukrayna’da oturma izninin uzatılması için gereken evrakları zamanında Göç Servisi’ne teslim etmediğini ve bu konuda kendisine yardımcı olmak istemediğini belirtti.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı