Advert

"Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Yılı"

Kazakistan’da Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü kutlandı

Kazakistan’ın başkenti Astana’da Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü, Azerbaycanlı piyanist İslam Manafov’un klasik müzik gecesiyle kutlandı.

 

Azerbaycan’ın Astana Büyükelçiliği, Türk Kültür ve Mirası Vakfı ve Uluslararası Türk Akademisi (UTA) tarafından Han Şatır alışveriş merkezinde düzenlenen etkinliğin açılışına Azerbaycan’ın Astana Büyükelçisi Raşad Mamedov, Türk Kültür ve Mirası Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva, UTA Başkanı Darhan Kıdırali’nin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Mamedov, "Bugünkü bayrağımız, hanedan armamız, 2 yıl yaşayan demokratik cumhuriyetin bayrağı ve hanedan armasıdır." dedi.

Bu yılın Azerbaycan’da "Demokratik Cumhuriyet Yılı" ilan edildiğini hatırlatan Mamedov, bu çerçevede Kazakistan’da birtakım etkinlikler düzenleyeceklerini aktardı.

Büyükelçi Mamedov ayrıca, bu yıl Kazakistan’ın başkent Astana’nın 20. yılını kutladığını ifade ederek, "Hem Azerbaycan halkını hem de Kazakistan halkını bu büyük bayramlarıyla kutluyorum." diye konuştu.

Efendiyeva ise 100 yıl önce Türk ve İslam dünyasının ilk parlamenter cumhuriyetinin kurulduğuna işaret ederek, "Bugün Azerbaycan, milli kökenlere dayalı bağımsız, çok uluslu, çok dinli devlet ve uluslararası topluluğun layık üyesidir. Azerbaycan geçmişiyle gurur duyuyor." ifadelerini kullandı.

 

UTA Başkanı Kıdırali de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ın bayrağının yüksekte dalgalandığını söyleyerek, "Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 2018 yılını Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti Yılı ilan etmesi bizi sevindirmiştir. Cumhuriyetinizin sarsılmaz ve edebi olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Azerbaycanlı piyanist Manafov, klasik müzik dinletisi sundu.

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti, 1918-1920 yıllarında varlık göstermişti.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
Kırım Tatar Sürgününün 75. Yıl Dönümü Devlet Düzeyinde Kaydedilecek
"TÜRKSOY, Türk Kültürünün Benimsenmesi Adına Gayretle Çalışıyor"