Advert

İpek Yolu'nda Tarihi Adım

Çin'in yönetimi altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinden başlayan karayolu Pakistan'ın liman şehirlerinden Gvadar'a ulaşarak iki ülke arasında önemli bir ticaret rotası oluşturacak.

İpek Yolu'nda Tarihi Adım

İpek Yolu'nun tarihi rotasında büyük bir değişim yaşandı. Pakistan ve Çin artık Kırgızistan ve Afganistan gibi Orta Asya ülkeleri üzerinden değil direk olarak iki ülke toprakları üzerinden transit karayolu ağı kurabilecek. Kaşgar ve Gvadar arasında kurulan karayolu ile Çin, Pakistan limanlarına aracısız olarak ulaşabilecek.

Çin'in büyük İpek Yolu projesi olan "Bir Kuşak, Bir Yol"un büyük hamlelerinden biri olan "Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru"nda sona gelindi. Çin'in yönetimi altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrinden başlayan karayolu Pakistan'ın liman şehirlerinden Gvadar'a ulaşarak iki ülke arasında önemli bir ticaret rotası oluşturacak. Çin ve Pakistan bölgede son yıllarda özellikle Hindistan'a karşı ortak bir blok oluştururak askeri ve ticari alanlar başta olmak üzere birçok alanda işbirliğine gitti. 

Ayrıca bu rotanın Pakistan'ı Orta Asya ülkeleri ile de birleştireceği belirtiliyor. Özbekistan, Kırgızistan ve Çin tarafından inşa edilen Taşkent-Oş-Kaşgar karayolu üç ülkeyi ve Kaşgar üzerinden Pakistan'ı birbirine bağlayarak Orta Asya ülkeleri için de büyük bir avantaj sağlayacak. 

QHA

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı