Advert

Latin Alfabesi, Kazakistan Ve Özbekistan Arasında Etkileşimi Arttıracak

Kazak dilinde Latin alfabesine geçişle birlikte Kazakistan ve Özbekistan arasında kültürel etkileşimin daha da artması bekleniyor.

Latin Alfabesi, Kazakistan Ve Özbekistan Arasında Etkileşimi Arttıracak

Kazak dilinde Latin alfabesine geçişle birlikte Kazakistan ve Özbekistan arasında kültürel etkileşimin daha da artması bekleniyor. Özbekistan'daki Kazak okullarında çalışan öğretmenler bu sayede Türkçe konuşan halklar arasındaki karşılıklı anlayışın daha kolay hale geleceğinden emin durumda bulunuyor.

Öğretmenler, alfabedeki değişiklik sayesinde öğrencilerin Kazak diline daha çabuk uyum sağlaması ve uzmanlaşmasının mümkün olacağı görüşünü savunuyor. Bu gelişmeler ayrıca, Özbekistan'da yaşayan Kazakların milli kimliklerini korumalarına da yardımcı olacak.

İlkokul öğretmeni Nesibe Zakipova konuyla ilgili olarak, "İkinci sınıftan itibaren öğrenciler Özbek dilini öğrenmeye başlıyor ve Özbek alfabesini kavrıyorlar. Televizyonu Latin alfabesinde izliyorlar ve yine bu alfabede kitaplar okuyorlar. Buna alıştılar. Kazak alfabemizin Latine dönüşmesi durumunda öğrenciler için bu büyük bir avantaj olacak." ifadelerini kullandı.

Kazak Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olan Ulsara Almaganbetova ise,"İngilizce, Özbekçe ve diğer dillerde eğitim almamız gerekiyor fakat kendi ana dilimizi unutmamalıyız. Bunu her öğrencime söylüyorum."şeklinde konuştu.

Baskıcı lider İslam Kerimov'un ardından cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Şavkat Mirziyoyev'in yoğun çabaları ve girişimleri sayesinde Özbek eğitim sisteminde uluslararası standartlara ulaşacak şekilde önemli reformlar gerçekleştiriliyor. Öte yandan mesleki eğitimde yapılan yeni düzenlemelerle birlikte ülkedeki kalifiye eleman ihtiyacının kısa vadede giderilmesi hedefleniyor.

Kaztr.com

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı