Advert

Kazakistan'dan Türk Gazeteciye Büyük Ödül

Haber Ankara köşe yazarı ve Avrasya Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi yazar Ataman Kalebozan'a Kazakistan'dan büyük ödül.

Kazakistan'dan Türk Gazeteciye Büyük Ödül

Haber Ankara köşe yazarı ve Avrasya Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi yazar Ataman Kalebozan'a Kazakistan'dan büyük ödül.

Kazak edebiyatının Türkiye'de tanıtılmasına yaptığı katkılar ve Esenkul Jakıpbek'in şiirlerinin yayınlanmasındaki emekleri dolayısıyla Kalebozan'a” Uluslararası Jambıl Madalyası ve Ödülü” takdim edildi. Kalebozan’a Kazak milli giysisi “kamzol” giydirildi.

Kazak ozanı Esenkul Jakipbek'indoğumunun 65. yılı Kazakistan Almatı’da anıldı. Toplantıda şairin, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya Yazarlar Birliği destekleriyle çıkan "Yaz Şafağında" şiir kitabı Almatı Eyaleti JambilIlçesinde tanıtıldı. Kitap, Kazakistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşaviri şair Malik Otarbayev tarafından Türkçe’ye çevrildi. Yılda sadece iki kişiye verilen,değerli yazar Cengiz Aytmatov’un da sahip olduğu ” Uluslararası Jambıl Madalyası ve Ödülü”nün ikincisi diplomat şair Malik Otarbayev’e takdim edildi.

Törene, Esenkul Jakıpbek’in şiirlerinin ve değerli Kazak yazar ile şairlerinin Türkiye’de tanıtılmasında büyük emek veren, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Dr. Yakup Ömeroğlu da bir mesaj gönderdi. Başkanın mesajı,sözcü Hüseyin Kalebozan tarafından okundu. Kendisine Kazak milli giysisi “çapan” giydirildi. Ayrıca Kalebozan tarafından, şiirleri derleyen gazeteci HanşayımBaydauletova’ ya Avrasya yazarlar Birliği adına plaket takdim edildi.

Ataman Kalebozan törende yaptığı konuşmada;

Esenkul Jakıpbek’in şiirlerini değerlendirdi. Şu ana kadar redaktesini yaptığı şairlerin içinde kendine en yakın bulduğu mısraların onun mısraları olduğunu, övgüye değer ve Türk okurlarınca tanınması gereken bir şair olduğunu ifade etti.Kazakkardeşliğinin ebedi olmasını dileyerek konuşmasını bitirdi.

Kaztr.com

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı