Advert

'Türkiye Göz Kamaştırıcı Bir Kültürel Zenginliğe Sahiptir'

Eskişehir Modern Sanat Müzesi temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin ve toplumların gücünün ilk olarak kültür ve sanattan geldiğini söyledi.

'Türkiye Göz Kamaştırıcı Bir Kültürel Zenginliğe Sahiptir'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eskişehir'deki Modern Sanat Müzesi'nin temel atma töreninde konuştu.

Ülkelerin ve toplumların gücünün ilk olarak kültür ve sanattan geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin kültür ve sanatta göz kamaştırıcı bir zenginliğe sahip olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlığın ilk yerleşim yerinden başlayarak her türlü tarihi zenginliğe sahip olup da bunu sergileyememenin, anlaşılabilir olmadığını dile getirdi. Sözlü ve yazılı edebiyattan müziğe kadar, Türk kültürünün çeşitliliği ve göz alıcılığı karşısında hayran olmayan kimseyi görmediğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama ülkemizde birileri bu zengin mirasın üzerini örtmekle, tahrip etmekle hatta kimi ruhu çoraklaşmışlarda gördüğümüz gibi aşağılamakla meşguldür. Kimlik bilgileri bize özellikle aitken, zihni ve gönlü başka kültürlerin kontrolüne geçmiş bir nesille hiçbir hedefimize ulaşamayız. Bunun için önümüzdeki dönemde eğitimi ve kültürü önceliklerimizin en üst sıralarına çıkartmakta kararlıyız. Aksi takdirde geleceğimizin tehdit altına gireceğini biliyoruz."

Erdoğan, cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal'in, "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." derken bunu ifade ettiğini söyledi.

"TRT'nin bu açılımı ciddi manada bir talebi de getiriyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkelerin ve toplumların gücü neyle ölçülür?" diye sorulduğunda, kültür ve sanatı ilk sıralara yerleştirmekte asla tereddüt etmeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan televizyon dizilerinin Türkiye'nin tanımındaki önemine dikkat çekti. Erdoğan, Türk dizilerine yoğun talep olduğunu belirtti.

"Türkiye'nin son yıllarda televizyon dizilerini küresel düzeyde pazarlamakta yaptığı açılımı başka hangi araçla gerçekleştirebilirdik açıkçası bilemiyorum. Şu anda gerek TRT olsun gerekse sektördeki dostlarımız, dublajlarıyla yaptıkları çalışmalarla yoğun bir gayretin içindeler. TRT'nin bu açılımı, attığı bu adımlar ciddi manada bir talebi de getiriyor."

Ülkede özel müzeciliğin maalesef olması gerektiği yerde bulunmadığına dikkati çeken Erdoğan, bu bakımdan Eskişehir'de inşaatı ve içine yerleştirilecek eserlerin yanı sıra yaklaşık 30 milyon dolarlık maliyetle böyle bir eserin ortaya çıkmasına büyük önem verdiğini kaydetti.

Kültür ve sanata yapılan her türlü yatırımın heyecan verici olduğunu dile getiren Erdoğan, "Gençlik yıllarımdan beri ülkemizin en önemli kültür insanlarından gördüğüm Nabi Avcı hocamızın teşvikleriyle hayata geçirilen Eskişehir Modern Sanat Müzesi'nin hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Erdoğan, temeli atılacak sanat müzesinin, Eskişehir'in özgün kültür mirasından aldığı ilhamla yeni dönemde hedeflere ulaşılması konusunda katkı sağlayacağını düşündüğünü belirtti.

Müzenin tasarımının odun ağırlıklı yapılıyor olmasının da bu işe ayrı zenginlik katacağına dikkati çeken Erdoğan, malzeme seçimindeki hassasiyetin müzeye ayrı bir güç ve güven getireceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması sonrasında, beraberindekilerle müzenin açılışının yapılacağı alana geçti. Erdoğan, burada kendisi için hazırlanan boş tuvale, Arapça'daki "Vav" harfini hat sanatına uygun şekilde çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlıca ve Türkçe yazılı geleceğe yönelik mesajı içeren mektubu imzaladıktan sonra kapsülün içine yerleştirdi. Daha sonra domino taşlarını devirmek suretiyle kapsül temele bırakıldı.

Trt Haber
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bursa'da
Bursa'da "Türkiye-Kazakistan Dostluk Gecesi"
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı
TİKA'dan Kazakistan'dan Gelen Medya Mensuplarına Tanıtım Programı