Advert

Güney Azerbaycan'da Üniversite Öğrencileri Türk Dili için Ayağa Kalktı

Güney Azerbaycan'ın Azerşehr ilindeki Azerbaycan Şehid Medeni Üniversitesi'nde öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açılması için protesto mitingi düzenlediler.

Güney Azerbaycan'da Üniversite Öğrencileri Türk Dili için Ayağa Kalktı

Güney Azerbaycan'ın Azerşehr ilindeki Azerbaycan Şehid Medeni Üniversitesi'nde öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı bölümü açılması için protesto mitingi düzenlediler. Üniversite binası içerisinde Güney Azerbaycan Türk'ü öğrenciler, Azerbaycan bayrağı renkleri ve çeşitli Türkçe dövizlerle taleplerini dile getirdiler.

Protestolarda: "Ruhani, Ruhani vadelerin bes hani", "Öz dilinde medrese olmalıdır herkese", "Dilsiz millet çeker zillet" gibi sloganlar atıldı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani seçimler öncesinde Türklerin kültürel taleplerinin karşılanacağı sözü vermişti. Türk Tarih Kurumu benzeri bir kurumun kurulacağı sözünü veren Cumhurbaşkanı Ruhani seçildikten sonra yine "Azeri" ismi ile bir merkez açarak tepkileri üzerine çekmişti. 

Protestolar sonrasında üniversitenin öğretim görevlilerinden birisi öğrencilerle irtibata geçerek, Türk Dili ve Edebiyatı dersi için girişimde bulunduğunu ve haftada 2 saatlik bir dersin müfredata konulması kararının alındığını belirtti. Öğrencilerin sözcüsü de söz alarak bu konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
"Hocalı 20. Yüzyılın En Büyük İnsanlık Suçlarından Biri"