Advert

İngiltere YPG'yi Terör Örgütü Olarak Kabul Etti

İngiltere'den Ankara'ya destek geldi. Terör örgütü YPG safında savaşan İngiliz vatandaşı Jim Matthews'ın terörden yargılanacağı açıklandı.

İngiltere YPG'yi Terör Örgütü Olarak Kabul Etti

Bugün 8 Ocak tarihinde İngiltere basınına yansıyan haberlere göre, terör örgütü YPG safında savaşan İngiliz vatandaşı Jim Matthews'ın terörden yargılanacağı açıklandı. İngiliz vatandaşı Jim Matthews, Suriye’de terör örgütü PKK’nın uzantısı olan PYD-YPG saflarında savaştıktan sonra ülkesine döndü. İngiliz Polis teşkilatı Scotland Yard, eski bir asker olan Matthews’in “terör eğitimi verilen yerlerde” bulunması nedeniyle yargılanacağını açıkladı.  Matthews, 14 Şubat’ta Londra’da Hakim karşısına çıkacak.

“YPG'ye üye olmak değil, terör eğitimi verilen yerlerde bulunmak”

Matthews’e yönelik suçlamalarda “YPG safında savaşmak” yer almadı. Bunun yerine “terör eğitimi verilen yerlerde bulunmak”, kendisine suçlama olarak yöneltildi.  Matthews’e yönelik suçlama, PYD-YPG saflarında savaşan İngiliz vatandaşlarına yönelik açılmış ilk soruşturma olması açısından önem taşıyor.

"İngiltere,PYD-YPG'yi dolaylı yoldan terör örgütü olarak tanıdı"

İngiltere, PYD-YPG’yi resmen “terör örgütü” olarak tanımıyor. Oysa PKK, İngiltere tarafından da “terör örgütü” listesine alınmış durumda.  Matthews’e yönelik suçlamanın, İngiltere’nin PYD-YPG’yi terör örgütü listesine henüz almamış olması nedeniyle “terör eğitimi verilen yerlerde bulunmak” olarak belirlendiği yorumları yapılıyor.  Bu suçlama ile İngiltere, PYD-YPG ile PKK arasındaki ortaklığı dolaylı olarak kabul etmiş oluyor.

QHA

ingiltere pyd/ypg jim matthews türkiye
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı