Advert

Taşkent’te İnovasyon Merkezi Kuruluyor

Özbekistan başkenti Taşkent’te, şehrin teknoloji ve inovasyon temelli kalkınmasına öncülük edecek dev bir proje uygulanma aşamasına geldiği bildirildi.

Taşkent’te İnovasyon Merkezi Kuruluyor

Özbekistan’ın Devlet Yatırım Komitesi’nden yapılan açıklamada, kurumun inisiyatifiyle Taşkent Valiliği ve Güney Koreli POSCO Daewoo şirketinin, Özbekistan başkentinde High Tech City adlı yüksek teknolojili bölgesinin kurulması için çalışma grubu oluşturacağı ifade edildi. Komite’ye göre taraflar, 1 Şubat’ta sağlanan mutabakatlara ek olarak bir anlaşma imzaladı.

Rusların geliştirdiği ‘Skolkovo’ inovasyon merkezine benzediği belirtilen yeni bölgenin, 50 hektarlık bir alanı kaplayacağı ve iş merkezleri, apartmanlar, araştırma merkezleri, eğitim, ticaret ve sanayi kuruluşları başta olmak üzere birçok yüksek teknolojili yapıları barındıracağı kaydedildi.

Bütün binaların enerji tasarruf sistemleri, otomasyon ve diğer “akıllı” teknolojilerle donatılacağı ifade edilen yeni bölgenin, toplam maliyetinin 1.4 milyar dolar olacağı belirtildi.

Çalışma grubunun, inşaat için uygun bir site seçeceği ve proje için konsepsiyonel bir plan geliştireceği bekleniyor.

Güney Koreli uzmanların, Taşkent’in kentsel gelişiminin ana sorunlarını analiz ettiği bildirilirken, Taşkent City projesinin yapımı da dahil olmak üzere benzer projelerin uygulanma deneyiminin incelendiği de aktarıldı.

High Tech City’in inşasına ilişkin planlar, Kasım 2017’de Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in Güney Kore’ye yaptığı ziyaretin ardından  ilan edilmişti. Aynı dönemde Devlet Yatırım Komitesi ve POSCO Daewoo arasında projenin uygulanması için ilk anlaşmalar imzalanmıştı.

Projenin girişimcilik ve araştırma için uygun bir platform olacağı düşünülüyor. Eleştiriyle yaklaşanlar, projenin öncelikle bütçe fonlarını ‘hortumlamak’ için tasarlandığına inanıyor.

Rusya’da inovasyon merkezi Skolkovo’nun yapımı 2010’da Moskova’da başlamıştı. Skolkovo projesi, Rusya’nın Silikon Vadisi olacaktı. Proje henüz beklenilen seviyeye çıkmış değil.

Kazakistan.kz

Özbekistan Taşkent İnovasyon High Tech Skolkovo
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı