Advert

Özbekistan ve Tacikistan Arasında Vizesiz Seyahat Dönemi

Tacik medyasında bugün, 11 Aralık'ta yer bulan habere göre, Tacikistan ve Özbekistan'ın vizesiz seyahat konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi.

Özbekistan ve Tacikistan Arasında Vizesiz Seyahat Dönemi

Tacik medyasında bugün, 11 Aralık'ta yer bulan habere göre, Tacikistan ve Özbekistan'ın vizesiz seyahat konusunda anlaşmaya vardıkları bildirildi. Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov'un, resmi ziyaret kapsamında bulunduğu Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de, karara dair mutabakat sağlandığı aktarıldı.

Aripov ve Tacik mevkidaşı Kohir Resulzade'nin, anlaşmaya ve yeni sınır protokollerine dair resmi imzaları yakın zamanda atacakları öğrenildi. Aripov ülkede gerçekleştirdiği resmi temaslar dahilinde 10 Ocak'ta, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile bir araya gelmişti. Yeni sınır düzenlemeleriyle beraber, Özbek ve Tacik vatandaşları vizeye ihtiyaç olmadan karşılıklı olarak 30 gün boyunca seyahat edebilecekler.

Görüşmelerde ayrıca, Tacikistan ve Özbekistan şehirleri arasında yeni otobüs seferleri başlatılması, sınırda kurulacak yeni kontrol noktaları ve iki ülke arasında uzun süredir tartışma yaratan Sovyet döneminden kalma Farhod Hidroelektrik Santrali konularının da ele alındığı aktarıldı. 

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Azerbaycan'ın Türkiye'ye Yatırımları 20 Milyar Dolara Çıkacak"
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti