Advert

Kazakistan, Kırgızistan ile Anlaşmak İstiyor

Kazakistan’ın, Kırgızistan ile Seyhun (Sırdariya) nehri suyunun statüsü ile ilgili anlaşma sağlamak için çalışma grubu kurmayı düşündüğü bildirildi.

Kazakistan, Kırgızistan ile Anlaşmak İstiyor

Kırgızistan’ın sınır aşan sular politikası ile ilgili Kazakistan’da diyalog çalışmaları başlatıldı.

İki ülkenin topraklarında akan sınıraşan nehirlerden Şu (Çu) ve Talas ile ilgili hiçbir problemin olmadığını söyleyen Kazakistan Tarım Bakanlığı Sınıraşan Sular Dairesi Başkanı İgor Koval, Astana’nın Bişkek ile Seyhun nehri suyu statüsüne ilişkin çalışma grubu kurmayı düşündüğünü açıkladı.

Talas nehri üzerinde bulunan Kırgızistan’ın Kirov barajının kısa bir süreliğine tamirat için kapandığını hatırlatan yetkili, çalışmaların tamamlandığını ve şimdileri barajın doldurulduğunu ifade etti.

İgor Koval ayrıca, 2018 yılında (tarım sektöründe) büyüme mevsiminde kullanılacağı için Seyhun sularının Kazakistan için belirtti.

Seyhun nehri suyunun statüsüne ilişkin beş taraflı ülkeler arası komisyonun verimli bir şekilde çalıştığını söyleyen Koval, Seyhun üzerinde ikili çalışma grubunun kurulmasıyla Kirov barajının işletim rejimi ile ilgili bazı meseleleri ele almak istediklerini kaydetti.

Sırdariya (Seyhun), Kırgızistan’dan doğarak Özbekistan, Tacikistan üzerinden Kazakistan’da Aral Gölüne dökülen bir nehir. Seyhun’un Kırgızistan kısmında ülke için hayati öneme sahip birkaç baraj bulunuyor. Astana ile Bişkek arasında yaşanan kriz, Kazakistan’a su akışını etkilemedi.

Kazakistan.kz

Kazakistan Kırgızistan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Azerbaycan'ın Türkiye'ye Yatırımları 20 Milyar Dolara Çıkacak"
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti