Advert

Kazakistan Eğitim Kalitesinde Çin ve Türkiye’yi Geçti

Londra merkezli Legatum Institute tarafından hazırlanan eğitim kalitesi raporunda Kazakistan, 35. sırada yer alarak listede Çin ve Türkiye gibi ülkeleri geçti.

Kazakistan Eğitim Kalitesinde Çin ve Türkiye’yi Geçti

Kazakistan Eğitim ve Bilim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, merkezi Londra’da bulunan uluslararası düşünce kuruluşu Legatum Institute tarafından yapılan ve 149 ülkenin yer aldığı eğitim endeksinde Kazakistan, 35. sırada yer aldı.

Sıralamada Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinden Rusya’dan (26) geri kalan Kazakistan’ın, eğitim kalitesinde Çin (38) ve Türkiye’yi (80) geçtiği dikkat çekti.

Raporda, Kazakistan’da eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğu, ülkenin daima bu sıralamada ilk 40’ta yer aldığı ve Orta Asya ve Kafkaslar bölgesinde ilk sırada olduğu ifade edildi.

Bununla beraber, 2011 yılında UNESCO (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) tarafından hazırlanan ülkelerin eğitim performansı raporunda Kazakistan’ın en iyi ülke seçildiğine de dikkat çekildi.

Ayrıca, Kazakistan’ın “2050” devlet programı çerçevesinde yüzde 99.8 olan okuryazarlık oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediği belirtilen raporda, fırsat eşitsizliği seviyesinin çok düşük olduğu vurgulandı.

Orta Asya ülkelerinden Tacikistan 54. ve Kırgızıstan’ın 62. olduğu görüldü. Özbekistan ve Türkmenistan ise bu raporda yer almadı.

 

kazakistan.kz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Azerbaycan'ın Türkiye'ye Yatırımları 20 Milyar Dolara Çıkacak"
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti