Advert

İşgalcilerin Sözde Mahkemesinden Beklenen Karar

Kırım Tatar Türkü aktivist Trubaç, 15 Ocak 2018 tarihine kadar tutuklu kalacak.

İşgalcilerin Sözde Mahkemesinden Beklenen Karar

Rus işgali altındaki Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan aramalardan sonra gözaltına alınan Kırım Tatar aktivist Ruslan Trubaç’ın 15 Ocak 2018 tarihine kadar tutuklu kalması yönündeki karara ilişkin verilen itiraz dilekçesini reddetti.

Aktivist, 15 Ocak 2018 tarihine kadar tutuklu kalacak.

Rus işgali altındaki Kırım’da sözde Yüksek Mahkemede bugün 6 Aralık’ta, Kırım Tatar aktivistler Bekir Degermenci ve Ruslan Trubaç hakkında çıkarılan 15 Ocak 2018 tarihine kadar tutukluluk kararına itiraz dilekçesinin incelendiği “duruşma” sırasında Bekir Degermenci’nin fenalaştığı bildirilmişti.

Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesi, 5 Aralık’a yapılan duruşmada Kırım Tatar aktivistleri Asan Çapuh ve Kazim Ametov’un da itirazlarını reddetmişti. Sözde mahkemenin itiraz dilekçesini reddetmesinin ardından Asan Çapuh açlık grevine başladı.

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’da, 23 Kasım’da, işgalci güçler yeni baskınlar düzenledi ve birkaç Kırım Tatar aktivistini gözaltına aldı. Rus işgalcilerin Akmescit’te bir kafeye, Kırım Tatar aktivistlerin güya Türkiye vatandaşı şahıstan para talep ettiği bahanesiyle düzenlediği baskın sırasında gözaltına alınanlar arasında 26 Şubat davası çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarı Mustafa Degermenci’nin babası Bekir Degermenci, Kırım Tatar milli hareketi aktivisti Asan Çapuh, Kırım Tatar aktivist Kazim Ametov ve Ruslan Trubaç bulunuyor. İşgalciler, Kırım Tatarları'nın Türkiye vatandaşı Yusuf Altan isimli şahıstan 7 bin dolar para talep ettiğini ileri sürdü.
 Akmescit’teki sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, 23 Kasım’da yapılan baskınlardan sonra gözaltına alınan 4. Kırım Tatar aktivist hakkında da tutukluluk kararı çıkardı. Aktivistler 15 Ocak 2018’e kadar tutuklu kalacak.

FSB’nin düzenlediği baskın sırasında Kırım Tatar milli hareketinin efsanevi emektarı Veciye Kaşka’nın fenalaştı. 83 yaşındaki Kırım Tatar aktivisti yaşadığı strese dayanamayıp hastaneye yetişemeden ambulansta hayatını kaybetti. Daha sonra alınan bilgilere göre, söz konusu şahsın, yaşama veda eden Kırım Tatar milli hareketi emektarı Veciye Kaşka ve diğer birkaç kişiye daha borcu olduğu öğrenildi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna’nın ana kısmında faaliyet göstermeye başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, yarımadada 23 Kasım tarihinde işgalciler tarafından düzenlenen yasa dışı aramalar, gözaltına alınmalar ve Kırım Tatar milli hareketinin emektarı Veciye Kaşka’nın ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

QHA

Kırım Tatar Türkleri Asan Çapuh Ruslan Trubaç Kırım Tatar Türkü aktivist Rus baskısı Rus zulmü temyiz Veciye Kaşka Kırım Tatar Milli Hareketi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKA'dan Afganistan ve Afganistan'a Eğitim Desteği
TİKA'dan Afganistan ve Afganistan'a Eğitim Desteği
BAKUTEL 2018'de Türk Şirketlerine Büyük İlgi
BAKUTEL 2018'de Türk Şirketlerine Büyük İlgi