Advert

Batı Trakya Türkleri Birleşmiş Milletler'de

Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre'de düzenlediği Azınlıklar Forumu'nda Batı Trakya Türkleri'nin sorunları ele alındı.

Batı Trakya Türkleri Birleşmiş Milletler'de

Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre'de düzenlediği Azınlıklar Forumu'nda Batı Trakya Türklerinin sorunları ele alındı. Batı Trakya Türklerini, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) üyeleri temsil etti.

Batı Trakya merkezli Millet Gazetesi'nin dün 5 Aralık'ta çıkan haberine göre toplantının dördüncü oturumunda söz alan BTAYTD üyesi Ali Hüseyinoğlu, azınlık eğitiminin ve son yıllarda daha da derinleşen ekonomik krizin azınlık gençleri üzerindeki etkilerine değindi. Eğitim alanında yıllardır süregelen temel problemlerin Yunan hükümetleri tarafından çözüme kavuşturulmadığını söyleyen Hüseyinoğlu bu tür sorunların gençler üzerinde olumsuz etkileri olduğunu ekledi. Ayrıca ekonomik krizden dolayı son yıllarda geçici ya da daimi bölgeyi terk eden azınlık gençlerinin artmasına değinen Hüseyinoğlu, Yunanistan’ın Türk azınlık ile diyalog kurarak yaşanmakta olan temel azınlık sorunlarına çözüm bulmasını önerdi.

Yunanistan hükümeti delegasyonu ise Trakya’daki Müslüman azınlığın haklarının Yunan anayasası, Lozan Antlaşması, modern Avrupa ilkeleri ve en üst düzeyde uluslararası insan hakları standartları ile korunduğunu belirtti. Azınlığın herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadığına değinen temsilci buna eğitimin de dahil olduğunu söyledi. 124 azınlık ilkokulu ve iki azınlık ortaokulu olduğunu ekleyen temsilci pilot olarak 6 devlet anaokulunda anadilin yardımcı dil olarak başlatıldığını söyledi. Üniversiteler ve devlet memuriyetinde %0,5 kota uygulamasına da değinen temsilci, sınır polisi olarak azınlık üyelerinden memur alındığını belirtti.

QHA

Batı Trakya Türkler Birleşmiş Milletler Türkler'in sorunları
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çin, Uygurlar'dan DNA Örnekleri Topluyor
Çin, Uygurlar'dan DNA Örnekleri Topluyor
Milli Savunma Bakanı'ndan Bedelli Açıklaması
Milli Savunma Bakanı'ndan Bedelli Açıklaması