Advert

Kazakistan Hükümeti'nden Yabancı Sermayeye Büyük Fırsat

Kazakistan Başbakanı Bakıtjan Sagintayev, Parlamento’da kabul edilmesi öngörülen yatırım iklimi ile ilgili kanunların yabancı sermayeye büyük fırsatlar sunacağını söyledi.

Kazakistan Hükümeti'nden Yabancı Sermayeye Büyük Fırsat

Kazakistan ekonomisine doğrudan yatırım çekmek amacıyla “Kazakhstan Global Investment Roundtable” başlığı altında düzenlenen uluslararası yuvarlak masa toplantısında konuşma yapan Bakıtjan Sagintayev, “Dijitalleşmekle modernizasyon sürecine giren Kazakistan’ın yabancı yatırımcının ilgisini çekmek için pryaniki* vermesi lazım” dedi.

Yatırım yapmak için gelen yabancı sermayeye birtakım kolaylıkların sağlanması gerektiğine dikkat çeken Kazak Başbakan, söz konusu pryanikilerin Parlamento’da görüşülen ‘Vergi Yasası’, ‘Serbest Bölgeler Yasası’ ve ‘Sanayi Bölgeler Yasası’ gibi yatırım iklimini iyileştirmeyi öngören kanunlar olduğunu açıkladı.

Sagintayev, toplantıda yer alan yabancı yatırımcılara hitaben konuşmasında şunları kaydetti: “Çalıştığınız alanarda pryaniki almalısınız ki, size ilginç olsun. Seçim sizde, hangi ülkeye gitmek gerektiğini siz bilirsiniz, ama biz sizin ülkemize gelmenizi istiyoruz.”

-‘Girişimcilik ve yatırım alanlarında kanunlara çarpıcı değişiklikler getirildi’

Bu arada, girişimcilik ve yatırım gibi iki önemli alanında kanunlara çarpıcı değişiklikler getirildiğini dile getiren Bakıtjan Sagintayev, ilk önce enerji, ulaşım, lojistik ve konut ve toplumsal hizmetler başta olmak üzere işletme için maliyet düşürme önlemleri alındığını ve serbestleşme reformu yapıldığını öne sürdü.

Sagintayev, bu bağlamda ticari varlıkların doğrulanmasıyla ilgili gereksinimlerin yaklaşık yüzde 60 oranında düşürüldüğünü; çalışma izinleri için gerekli lisans sayısının üç kat, vergi makamlarının planlanan denetimlerin ise yüzde 40 oranında azaltıldığını belirtti.

Kazakistan Başbakanı, değişikliklerin ikinci yönünün bürokrasinin azaltılmasına ilişkin olduğunu ifade ederek, Egov web portalı aracılığıyla elektronik formatta sunulan kamu hizmetlerinin de artırıldığını bildirdi.

-‘Tüm belirsizlikler ve yanlışlıkların vergi mükellefleri lehinde yorumlanacak’

Hükümet’in Parlamento’ya sunduğu yeni Vergi Yasası taslağı hakkında bilgi veren Sagintayev, geliştirilen taslakta devletin iyi niyetli vergi mükelleflerinin menfaatlerini korumayı amaçladığını kaydetti.

Sagintayev ayrıca, kanunlardaki tüm belirsizlikler ve yanlışlıkların vergi mükellefleri lehinde yorumlanacağını belirtti.

-‘Toprak altı zenginliklerini kullanım hakları daha erken verilecek’

Buna ek olarak Kazak Başbakan, “Kim önce geldiyse,ona verildi” ilkesine dayanan Topraküstü ve Toprakaltı Zenginliklerini Kullanım Yasası’nın yeniden gözden geçirilerek geliştirildiğini açıkladı.

Rezervleri hesaplamak ve jeolojik bilgiye ücretsiz erişim sağlamak için uluslararası bir sistem uygulanacağını vurgulayan Sagintayev, alınan önlemlerle katı mineraller için toprak altı zenginlikleri kullanım haklarının verilme süresinin 18 aydan 10 güne kadar indirileceğini bildirdi.

İlgili kanunların Meclis’te bu ay onaylanarak imza için cumhurbaşkanına gönderileceği umudunu dile getiren Sagintayev, kanunlardaki değişikliklerin 2018 yılında yürürlüğe gireceği güvencesini verdi.

Kazakistan.kz

Kazakistan Yabancı Sermaye Kazakhstan Global Investment Roundtable Bakıtjan Sagintayev
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı