Advert

Kırgızistan'dan Kazakistan İlişkileri İçin Önemli Hamle

Ekim ayında sınır kapılarında uluslararası anlaşmalara aykırı davrandığı iddiasıyla Kazakistan’ı Dünya Ticaret Örgütü (WTO) ve Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) şikayet eden Kırgızistan, bu şikayetlerini geri çekti.

Kırgızistan'dan Kazakistan İlişkileri İçin Önemli Hamle

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tolkunbek Abdıgulov’un konu ile ilgili yaptığı açıklamasında, tarafların sorunların çözümü noktasında anlaşmaya ulaşması nedeniyle Bişkek’in, Astana’ya karşı WTO ve AEB’ye gönderdiği şikayetlerini geri çekeceği belirtildi.   

Tolkunbekov’un açıklamasında, Astana ve Bişkek arasında belirlenen ekonomik işbirliği yönündeki ‘Yol Haritası’nın orta ve uzun vadeli bir nitelik taşıdığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, ‘Yol Haritası’na göre 1 Aralık’tan itibaren Kırgızistan’ın güneyinden ve Kazakistan güneyine demiryolu üzerinden çıkan mallar için birleşik bir tarifenin uygulanacağı bildirildi.

2 Aralık Kazakistan başkenti Astana’da ülkenin Başbakan Birinci Yardımcısı Askar Mamin, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tolkunbek Abdıgulov’u kabul etti. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in inisiyatifiyle iki ülke hükümetleri arasında yapılan heyetler arası görüşmede ikili ekonomik işbirliği için bir ‘Yol Haritası’ imzalanmıştı.

Kazakistan.kz

Kırgızistan Kazakistan Dünya Ticaret Örgütü Avrasya Ekonomik Birliği
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı