Advert

Çin, Doğu Türkistan’da Bir Milyarlık Yeni Bir Petrol Rezervi Bulduğunu Açıkladı

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da bir milyar ton civarında olduğu tahmin edilen yeni bir petrol rezervi bulunduğu açıklandı.

Çin, Doğu Türkistan’da Bir Milyarlık Yeni Bir Petrol Rezervi Bulduğunu Açıkladı

Çin   işgal  yönetimi’nin, Doğu Türkistan’da Uygur Türkleri'nin  öz ve  tabi  hakkı olan  ve  bu ülke topraklarından  elde edilen petrol.doğal gaz, uranyum, volfrom, kömür ve diğer yeraltı  zenginlikleri ve yer üstü kaynaklarını  çıkarmak ve bu zenginlikleri talan ederek Çin’e taşımak için kurduğu yüzlerce şirket bulunuyor. Bunların en büyükleri ise,  Çin’in  dev petrol  arama ve üreticisi  olan Petrol China adlı petrol şirketidir.Bu ve benzeri şirketlerin asli görevi Çin işgal ordusunun himaye ve korumasında Doğu Türkistan’dan elde ettikleri bu zenginlikleri merkezi Çin’e taşımak ve Doğu Türkistan’ı sömürmek olduğu  açık ve net olarak biliniyor.

Çin’in resmi açıklamalarına dayanarak bu yeni petrol rezervini haber yapan Türk basının  büyük bir çoğunluğu güya bu bir milyar tonluk rezervin Çin’de bulunduğu  yazmış bulunuyor.Halbuki bulunan petrol rezervi Doğu Türkistan’ın kuzeyindeki Cungarya havzasının Mahu bölgesi’nde bulunmuştur.

Çin’de iş başındaki ÇKP iktidarının güdümündeki resmi yayın organı  Uluslararası Radyosu’nun haberine göre,  Doğu Türkistan’daki bu Çin sömürge çarkına bağlı Çin şirketinin Doğu Türkistan’dan  2016-2017 döneminde 1 milyon 380 bin ton petrol ürettiği ve   bu rakamı  2016-2020 döneminde 6 milyon tona ulaştırmayı  hedeflediği  iddia ediliyor.

Uzmanlar  Doğu Türkistan’dan elde edildiği iddia edilen bu rakamların özellikle çok  düşük gösterildiğini belirtiyorlar.Çin’in resmi açıklamalarına göre Doğu Türkistan’dan elde edilen doğal gaz ve petrolun merkezi Çin’in güney sahil bölgelerinde yaşayan  400 milyon Çinli’nin  enerji üretimi, sanayi,ısıtma ve diğer ihtiyaçlarını karşıladığı  bildirilmişti.

Doğu Türkistan Petrol,Doğal Gaz ve Maden Zengini Bir Ülke

Türkiye’deki Çin  Büyükelçiliği'nin  2009 yılında Türkçe olarak  yayınladığı “Xinjiang’in Bugünkü Durumu” adlı bir kitapta Çin genelinde elde edilen 164 elementten 148’nin  Doğu Türkistan’dan elde edildiği bilgisi yere alıyor.Ayrıca, o tarihteki  rakam ve bilgilere göre bölgede  tahmin edilen doğal gaz rezervinin 2,2  trilyon ton ve petrol rezervinin ise 120 milyar ton olduğu açıklanmıştı. Ayrıca kömür, uranyum, volfrom gibi silah ve nükleer çalışmalarda kullanılan stratejik madenler ile gümüş,platin ve diğer değerli maden rezervlerinin de yüksek rakamlarda olduğu bilgisine yer verilmişti.

Doğu Türkistan’dan elde edilen bütün bu zenginliklerden yararlananlar sadece ve sadece etnik Çinliler için olup, Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri'nin  evlerinde doğal gaz yoktur.Pişirme ve ısınma kömür veya odun ile yapılmaktadır. Çin genelinde  yakıt ve petrol ürünlerinin en pahalı olduğu bölge de yine  Doğu Türkistan’dır.Doğu Türkistan’ın bu doğal zenginlikleri bu ülkenin  etnik Çinliler'in lehine   demografik  yapının değiştirilmesi için  bir araç olarak kullanılmaktadır.

Uyghur.net

Doğu Türkistan Uygur Türk Çin Sömürü Zulüm Petrol rezervi doğalgaz uranyum
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı