Advert

14 Yıl Aradan Sonra Tuzhurmatu'da Bir İlk

Irak'ın Selahaddin iline bağlı ilçesi Tuzhurmatu'ya 14 yıl sonra Türkmen bir kaymakam atandı

14 Yıl Aradan Sonra Tuzhurmatu'da Bir İlk

Irak'ın Selahaddin iline bağlı ilçesi Tuzhurmatu'ya 14 yıl sonra Türkmen bir kaymakam atandı. İlçe meclisinde yapılan oylamayı kazanan Doktor Hasan Zeynelabidin ilçenin kaymakamı olarak seçildi. 

Dr. Hasan Zeynelabidin'in oğlunun IŞİD terör örgütü ile Kerkük'ün güneyindeki Beşir kasabasında girişilen çatışmalarda şehit olduğu öğrenildi. 

Tuzhurmatu, Kerkük ve Bağdat yolu arasında yer alan stratejik bir ilçe olarak terör örgütlerinin ve IKBY'nin hedefinde olan bir bölgeydi. 2013 yılında Irak Türkmen Cephesi lideri Ali Haşim Muhtaroğlu bombalı bir saldırı sonrası Tuzhurmatu'da şehit düşmüştü. Özellikle IŞİD hücumları sonrası bölgeyi kontrol altına alan IKBY peşmergesi 2015 yılında bölgedeki Türkmenlere karşı silahlı saldırılar düzenlemişti.

Geçtiğimiz Ekim ayında ise Irak ordusu ve Türkmen milisler Kerkük ile beraber Tuzhurmatu ilçesinin de kontrolünü sağlamışlardı.

QHA

Irak Irak Türkmenleri Tuzhurmatu Türkmen kaymakan Doktor Hasan Zeynelabidin Irak Türkmen Cephesi Lideri Ali Haşim Muhtaroğlu Terör örgütleri Terörle mücadele IŞİD PYD YPG PKK
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı