Advert

Güney Koreli Yatırımcıların Özbekistan'a Olan İlgisi Artıyor

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların toplam değerinin 8.94 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Güney Koreli Yatırımcıların Özbekistan'a Olan İlgisi Artıyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev resmi temaslar kapsamında dün, 22 Kasım'da Güney Kore'nin başkenti Seul'e ulaşmıştı. Mirziyoyev'in ziyareti dahilinde iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların toplam değerinin 8.94 milyon dolar olduğu kaydedildi.

Güney Kore ve Özbekistan arasında çeşitli ölçeklerde 75 anlaşmanın gerçekleştirildiği aktarıldı. Tarafların imzaladığı belgeler arasında, özellikle 2.95 milyar dolar değerinde petrol ve gaz kimyası, 2.7 milyar dolarlık bankacılık ve 1.7 milyar dolar değerinde inşaat ve altyapı geliştirme anlaşmaları öne çıktı. Ayrıca Özbekistan Dış Ticaret Bakanlığı, Almalık GMK ve Kore Nadir Metal Ensittüsü (KIRAM) arasında da bilimsel, teknik ve yenilenme alanlarında iş birliği için yol haritası oluşturulduğu belirtildi.

Kore Kalkınma Enstitüsü ve Özbekistan'ın Yurtdışı İş Gücü Ajansı arasında da bir mutabakat zaptı imzaladı. Buna göre; Kore Uluslararası İşbirliği Ajansı (KOICA) ve Özbekistan Devlet Yatırım Komitesi, 2018-2019 arası iş birliği programının uygulanması konusunda anlaşmaya vardılar. Öte yandan Güney Koreli yatırımcıların Özbekistan ekonomisine olan yatırımlarının 7 milyar dolara ulaştığı öğrenildi. 

QHA

güney kore özbekistan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı