Advert

Rus Askeri Uzman Kozin: Ankara, NATO’nun Hakaretine Yanıt Verdi

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’nun NATO'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alan olaylarla ilgili olarak TBMM’nin ittifaktaki üyeliği gözden geçirmesi gerektiği yönündeki açıklamasını değerlendiren Rus askeri uzman Vladimir Kozin, bu tepkinin tamamen anlaşılır olduğunu belirtti.

Rus Askeri Uzman Kozin: Ankara, NATO’nun Hakaretine Yanıt Verdi
Haberin galerisi için tıklayın!

Sputnik’e konuşan Kozin, bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

 

“Son zamanlarda NATO tarafından çok fazla olumsuz ve Ankara için hoş olmayan ve Türk yönetimini ciddi biçimde düşünmeye zorlayan açıklamalar ve hareketler yapıldı. Bir yandan Türkiye’ye, ulusal güvenliğini sağlamak için gereken silahı diğer ülkelerden alma hakkına sahip olmadığını dikte etmeye çalıştılar. Diğer yandan NATO, Türkiye’nin çeşitli silah sevkiyatlarından yoksun kalabileceğini açıkladı. Türk askerlerin katıldığı tatbikatlar sırasında çeşitli onur kırıcı jestler yapılıyor. Türk yönetimine yönelik, göz ardı edilemeyecek açıklamalar yapılıyor. Türkiye yönetiminin tepkisini çok iyi anlıyorum.”

'BUNLAR, TÜRK TOPLUMUNU RAHATSIZ EDİYOR'

 

Daha önce de NATO’nun eylemlerindeki birçok şeyin Türk toplumunu rahatsız ettiğini söyleyen Kozin, “Öncelikle NATO Türkiye’ye Amerikan taktik nükleer silahın İncirlik’teki hava üssüne yerleştirilmesini dayattı. İkincisi, Amerikalılar Türkiye’ye Füze Kalkanı hava savunma sisteminin radarlarını dayattı. Tüm bunlar Türk toplumunu rahatsız ediyor. Türk toplumu tüm bu nükleer füze yarışmasının rehinesi olmak istemiyor” yorumunda bulundu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı