Advert

Türkiye Mezunları Azerbaycan’da Buluştu

Türkiye'de eğitim gören Azerbaycanlılar, Türkiye'nin 1992 yılında başlattığı "Büyük Öğrenci Projesi"nin 25. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte buluştu.

Türkiye Mezunları Azerbaycan’da Buluştu

Türkiye'de eğitim gören Azerbaycanlılar dün 19 Kasım’da,  Türkiye'nin 1992 yılında başlattığı "Büyük Öğrenci Projesi"nin 25. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir araya geldi

Bakü'de düzenlenen programa, Büyük Öğrenci Projesi'nin mimarlarından eski TBMM Başkanı ve  Milli Eğitim Bakanı  Köksal Toptan, eski TBMM Başkanı ve Dışişleri Bakanı  Hikmet Çetin,  Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve ADA Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hafız Paşayev,  Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı  Ceyhun Bayramov,  Türkiye'nin  Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, milletvekilleri ve çok sayıda  Türkiye mezunu katıldı.

Toptan,  Türkiye ve  Azerbaycan milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte yaptığı konuşmada, ömrünün en güzel anını yaşadığını dile getirerek, 25 yıl önce  Türkiye'ye gelen öğrencilerle tekrar bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti anlattı. Geriye dönüp baktığında, küçümsenemeyecek bir proje gerçekleştirdiklerini gördüğünü ifade eden Toptan, o dönemde yaşananlara ilişkin şunları paylaştı:

"O günlerde, günlerce, aylarca uyku uyuyamadık. Arkadaşlarıma sıkı sıkı tembihlemiştim. Getirdiğimiz öğrencilerden birinin burnu kanarsa proje çökerdi. Öğrencilerin iyi bir eğitim almaları için elimizden geleni yaptık. Çok şükür dünyanın en büyük eğitim projesini gerçekleştirdik. Yaptığımız işten gurur duyuyoruz.  Azerbaycan ve  Türkiye olarak yorulmadan yolumuza devam etmeliyiz. Bir araya geldiğimizde daha büyük işler başaracağız."

Eski TBMM Başkanı ve Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin de Azerbaycan'ın kalkınmasında Türkiye mezunlarının da önemli rol oynadığını belirtti. Çetin, "Türkiye,  Azerbaycan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuştu. O zaman diplomatik ilişkilerin kurulması için attığım imza benim için gurur kaynağı." ifadesini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Paşayev de Türkiye mezunu öğrencilerin Azerbaycan’da çok iyi yerlere gelerek ülkeye hizmet ettiklerini kaydetti. Paşayev, rektörü olduğu ADA Üniversitesinde de 1992'de  Türkiye'ye eğitim almaya giden ve şimdi profesör olan akademisyenlerin çalıştığını vurguladı.

Azerbaycan Eğitim Bakan Yardımcısı Bayramov da dost ve kardeş Türkiye'nin her zaman Azerbaycan’ın yanında olduğunu, eğitim alanında da Türkiye’den büyük destek gördüklerini ifade etti. Bayramov, projenin  Azerbaycan'ın zor yıllarında önemli rol oynadığını, çok sayıda öğrencinin devlet bursuyla  Türkiye'de eğitim alma şansı elde ettiğini söyledi.

 

Türkiye'nin  Bakü Büyükelçisi Özoral da Büyük Öğrenci Projesi'nde emeği geçen herkese teşekkür etti. 1992'de öğrencilerin aslında bilinmeyen bir yolculuğa çıktığını belirten Özoral, "Bu yolculuk başarıyla sonuçlandı. Sizler benim için gurur kaynağısınız.  Türkiye'nin yetiştirdiği öğrenciler olarak Azerbaycan’ın bugüne gelmesine büyük katkı sundunuz." diye konuştu.

Büyük Öğrenci Projesi ile ilgili hazırlanan filmin gösterildiği,  Türkiye mezunlarının hazırladığı klibin izlendiği etkinlikte, Azerbaycanlı ünlü sanatçılar konser verdi.

Büyük Öğrenci Projesi

Sovyetler Birliği'nin 1990'lı yılların başında dağılmasıyla yeni bir değişim ve gelişim sürecine giren Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye Cumhuriyeti arasında siyasi, kültürel ve ekonomik bakımdan ilişkiler yeni boyutlar kazandı. Bu dönemde Türkiye Cumhuriyeti ile Orta Asya Türk Cumhuriyetleri arasında her alanda iş birliği anlaşmaları imzalanarak hayata geçirilmeye başlandı. Bu anlaşmalardan birisi de 1992 yılında uygulamaya konulan Büyük Öğrenci Projesi oldu.

Proje çerçevesinde,  Azerbaycan,  Kazakistan,  Kırgızistan,  Özbekistan ve  Türkmenistan'dan 2 bin öğrenci,  Türkiye'deki çeşitli üniversitelere yerleştirilerek kendilerine devlet bursu bağlandı.  Türkiye'de burslu okuyan öğrenciler, mezun olduktan sonra ülkelerinde kamuda ve özel sektörde önemli mevkilerde görev aldı.

1992'de 5 ülkeyle başlayan proje kapsamında, bugün Balkanlar,  Kafkasya, Orta  Asya, Ortadoğu ve  Afrika'dan yaklaşık 60 ülkeye ulaşıldı.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı