Advert

'Çin,Uygurları Köle-İşçi Olarak Çalıştırıyor'

Almanya merkezli Yok Olma Tehdidi Altında Bulunan Milletleri Koruma Teşkilatı Başkanı Ulrich Delius Çin’in son aylarda Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri'nden Çin Nazi Kamplarına kapattıkları veya uzun süreli hapis cezalarına çarptırdıkları 20-30 yaş arasındaki tutuklu veya hükümlü genç Uygurları köle-İşçi olarak merkezi Çin’e naklederek buralardaki endüstri bölgeleri ile üretim tesislerinde köle işçi olarak çalıştırdıklarını açıkladı. Ulruch Dilus bu açıklamayı 13-14 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Münih kentinde Dünya Uygur Kurultayı ile Demokrasi ve İnsan Haklarını Koruma ve Geliştirme Vakfı(NED)’nın ortaklaşa düzenlediği “Uygur Liderler Eğitim Çalıştayı’’nda yaptığı konuşma sırasında kendisine sorulan bir soruyu cevaplandırırken,dile getirdi.

'Çin,Uygurları Köle-İşçi Olarak Çalıştırıyor'

Delius:Uygur Tutukluların Köle İşçi Olarak Çin’e Götürüldüğüne Dair Elimizde Güçlü Bilgiler Var
Çalıştay’a  katılan bir Kursiyer’in  Doğu Türkistan’dan gelen bir Uygur Türkü’nün kendisine “Çin işgal yönetimi Doğu Türkistan’da Çin Nazi Kampları olan eğitim merkezleri ile çeşitli suçlamalardan dolayı 10-20 yıl arasında uzun süreli hapis cezalarına çarptırılan genç Uygurların topluca merkezi Çin’e götürüldüğünü ve Çin’in endüstri ve Üretim tesislerinde köle-İşçiler olarak çalıştırdıkları yolunda bilgiler verdiğini, Yok Olma Tehdidi Altındaki Milletleri Koruma Teşkilatı'nın bu konu hakkında bilgilerinin olup olmadıkları yolundaki sorusunu cevaplandırırken şunları ifade etti:“Evet teşkilat olarak bizler de bu ve benzeri yönde Çin’in insanlık dışı uygulamalara ait haberler alıyoruz.Ancak,bu haberleri kanıtlayacak imkanımız bulunmamaktadır.Çin yönetimi teşkilatımızın gözlemcilerinin veya bağımsız medyanın Doğu Türkistan’ı ziyaret etmesine izin vermiyor.Bu nedenle bu haberleri kanıtlamamamız mümkün olamıyor. Ancak,bu ve benzer bir çok konuda bize bilgiler geliyor. Biz bir STK olarak bu bilgileri Almanya başta çeşitli ülke yönetimleri ile insan hakları ve hukuk kuruluşlarına rapor şeklinde sunuyoruz.

AB Ülkeleri Çin ile Olan Çıkar İlişkileri Nedeniyle bu İhlallere Sessiz Kalıyor
Biz Çin’in Doğu Türkistan’daki hak ve hukuk ihlallerini 25 yıldır sürekli izliyor ve gözetliyoruz.Bu konudaki bir hayli tecrübe sahibi olduk.Dünya Uygur Kurultayı ile birlikte çalışıyoruz ve rapor halinde ilgili ülkelere sunuyoruz. Ancak,ülkeler son yıllarda Çin ile olan ekonomik ve ticari ilişkileri ve çıkarları nedeniyle bu konulara geçmişteki gibi maalesef  gerekli duyarlılığı göstermiyorlar.Ancak,biz teşkilat olarak Doğu Türkistan’daki insan hakları ve hukuk ihlalleri ile ilgili çalışmalarımızı ısrarla sürdürmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Uyghur.net

Çin Zulmü Çin baskısı Doğu Türkistan Köle-İşçi Yok Olma Tehdidi Altında Bulunan Milletleri Koruma Teşkilatı Ulrich Delius Uygur Türkleri
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı