Advert

‘Çin Doğu Türkistan’ı Büyük Bir Hapishaneye Dönüştürdü’

Dünyanın önde gelen gazetelerinden İngiltere merkezli Financial Times gazetesi Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’da son aylarda şiddetini artırarak sürdürdüğü Çin ırkçılığı ile Çin Nazizmi içerikli insanlık dışı baskı,zulüm ve soykırım uygulamalarını konu alan bir yazı yayınlandı.Refikimiz Turkistantimes.com’da Arapça olarak Şamir Muhammed imzası ile yayınlanan bu yazı Uyghurnet.Org okurları için Abdüsselam Teklikaman tarafından Türkçe’ye çevrilmiş olup yazıyı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

‘Çin Doğu Türkistan’ı Büyük Bir Hapishaneye Dönüştürdü’

Çin  yönetimi Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurların hayatını tüm yönleri ile  etkileyecek yeni  bir dizi güvenlik sistemini onaylayarak yürürlüğe koymuş bulunuyor.
Bu uygulama sadece uzun  yıllardır baskı ve ayrımcılığa maruz kalan Uygur’ları değil,  bölgede çoğunluk haline gelen  göçmen Han Çinlilerini de rahatsız etmeye  ve onların  bölgede her geçen gün daha artan korku ve  endişe içinde yaşamaya sebep olduğu  belirtiliyor.

Doğu Türkistan Üniversitesi (Xinjiang Üniversitesi)’inde görev yapan bir akademisyenin ifadesine göre,Doğu Türkistan’daki  gerginlik ve çatışmaların  sadece geleneksel ırk ayrımcılığı ile sınırlı olmadığı, bunun yanında ÇKP yönetiminin bölgede kesin olarak tek söz sahibi ve hakim olmak ve bu konuda tek güç olmak isteğinden kaynaklanıyor.Diğer bir açık ifade ile bu mücadele güçlü Çin yönetimi ile ayrımcılığa zorla itilmiş ve güçsüz bırakılmış Müslüman Uygurlar  arasında cereyan eden  bir çatışma  olduğunu ifade etmektedir.
ABD merkezli G. Washington Üniversitesinde Darin Byler’in tesbiti ise Çin’in Doğu Türkistan’daki  aşırı güvenlik uygulamaları sonucu  bölgenin büyük bir  açık hava hapishaneye dönüştüğü yolundadır.
2010  yılı resmi istatistiklerine göre  Doğu Türkistan’ın nüfusu  23 milyon olup, bunun  11 milyonluk  luk bölümünü Müslüman Uygurlar teşkil etmektedir. Ancak, bu ülkedeki aşırı güvenlik tedbirleri ileri sürülerek  Uygurlar'a yönelik baskının dengesiz bir şekilde seyir etmekte olduğu dikkatı çekiyor.Ayrıca geçen yıldan beri on binlerce Uygur’un adresi belirtilmeyen sözde “Terbiyeleş Merkezleri ” adı verilen yerlerde hapiste tutulduğu bilinmektedir. Gazetenin ulaşabildiği Uygurlar’ın ifadelerine göre, aile fertleri ile komşu ve yakınlarının veya  arkadaşlarının tamamının  bu Çin Temerküz Kamplarında hapistedir.Bu Uygurlar bu hapishanelerde Çin Komünist Partisi öğreti ve ideolojisinı öğrenmeye ve  onların ateist inanç ve  zihniyetini benimsemeye  zorlanmaktadır. Ayrıca,bu insanlar  kendilerinin milli ve dini kimliklerinde vazgeçmeye ikna edilmeye çalışıldığına dikkat çekiyor.

Çin yönetimi bölge’de yaşayan Müslüman Uygurların  kullandıkları cep telefonlarına  birkaç ay öncesinden beri  bir mobil uygulamayı yüklemeye zorladıkları biliniyor.Çin yönetimi böylece bu yeni mobil uygulama ile  cep telefonundaki bilgileri silme ve şüpheli ve aykırı  dosyanın bulunduğu takdirde otomatik olarak yetkililere bildirmesini sağlıyor.Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Uygurların bu durumdan çok endişe ettikleri ve kendilerini çok daha fazla kontrol ve gözlem altında tutulduklarından şikayet ediyorlar.
Çin polisinin bölge halkını sokaklarda  istediklerinde ve sıkça durdurarak cep telefonlarında arama ve kontrol etmekte olduklarını ve bu uygulamaların ana hedefinin İslami içerikli bilgi ve dosyaları bulma ve sahiplerini cezalandırma olduğununu da özellikle belirtiyor.

Uyghur.net

Çin Baskısı Çin Zulmü Doğu Türkistan Uygur
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı